Günde bir bardak limonlu su yüksek tansiyonu önler. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar her gün bir bardak limonlu su içerek bu problemi ortadan kaldırabilirler.

Yüksek tansiyon hastaları kereviz tüketmemelidir. Kereviz tansiyonun çıkmasına sebep olur ve size ciddi sıkıntı oluşturabilir. Tansiyonu dengeleyen besinlerin başında sarımsak ve maydanoz gelir. Her gün belirli miktarda bu besinlerden tüketmek yüksek tansiyon hastaları için yararlı olabilir.

Tansiyon hastaları kesinlikle tuz kullanım oranına dikkat edecekler. Çok fazla tuz tüketmemeye çalışacaklar. Tuz vücuda sadece masamızdaki tuzluktan girmez. Aldığımız hazır gıdaların çoğunda tuz vardır. (ekmek,zeytin,peynir,salça,turşu gibi işlenmiş besinler tuz içerirler.) Bu besinleri alırken dikkat etmemiz gerekir.

Her gün belirli saatlerde vucudun kabul ettiği miktarda egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kendi çabalarınızla tansiyonunuzu düşüremezseniz hemen doktorunuza başvurup gerekli olan tedaviyi görmeniz gerekir.

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyonu hastalığının başlıca belirtileri aşağıdakilerdir. Yüksek tansiyon hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı çok basit bir takiple öğrenebilirsiniz. Her gün belirli aralıklarla tansiyonunuzu takip ederek bu hastalık hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  • -Baş dönmesi
  • -Baş ağrısı
  • -Burun kanaması
  • -Kulakta uğultu
  • -Çarpıntı

Bu sinsi hastalığa yakalanmamak için yapmanız gereken beş altın yol nedir diye sorarsanız eğer,

1-Sağlıklı beslenmelisiniz

2-İdeal kilonuzu bulup o kilonuza sahip çıkmalısınız 🙂

3-Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmalısınız

4-Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmalısınız

5-Yemeklerde tuz kullanımını azaltmalı ve tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız