Merhaba, şimdi size sistemimize bulaşan ve adeta sülük gibi yapışan casus yazılımlardan, virüslerden kurtulma yöntemlerinden bir tanesinden bahsedeceğim. Başımızın belası olan ve kurtulması gerçekten çok zor olan bu casus yazılımlar bilgisayarınıza gizlice giriyor ve browserlarınıza sızıyorlar. Hatta internetteki yazılarınıza yerleşip bir anda karşınıza çıkıveriyorlar.

Bu yazılımların amacı sizin karşınıza gizlice çıkmak ve size açılan pop-up reklamlarını tıklatmak. Bu reklamlara tıkladığınız anda casus yazılımı yapan kişi sizin sayenizde para kazanıyor. Ayrıca bu yazılımlar sisteminize büyük zarar verebiliyorlar ve şifrelerinizi bile ele geçirebiliyorlar.

Bu yazılımlardan kurtulmanın bir yolu ise casus yazılım temizleme programları kullanmaktır. Bu programlar hayli çoktur. Ama hepsi her zaman işe yaramaz. Bir kaç yöntem denediğimiz halde kurtulamadığımız yazılımlar vardır. Hatta formata kadar giden çok can sıkıcı olanları bile mevcuttur.

Bunlardan biri olan “Malwarebytes Anti-Malware” programını sizler için denedim ve sistemimdeki virüs ve casus yazılımlardan kurtuldum. Belki sizde de işe yarar maksadı ile sizinle paylaşmak istedim. Program çok küçük ve basit bir program. Ayrıca programda Türkçe dil desteği de mevcut olduğu için çok rahat kullanabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken bu adrese girip programı indirmek. Programı indirdikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Next>” seçeneğini tıklayıp programın kurulmasını beklemeniz gerekiyor.

1

Program sizi yönlendiriyor ve kurulum yapmanıza yardımcı oluyor. Rahatlıkla programı kurduktan sonra aşağıdaki gibi “Finish” şeçeneğini seçip programı masa üstüne kurmuş oluyorsunuz. Daha sonra masa üstünde programın simgesine çift tıklayarak programı açıyoruz.

2

Program açıldıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekrandan “Scan Now” butonuna basıyoruz ve program casus yazılımları ve virüsleri aramaya başlıyor.

3

Arama sırasında aşağıdaki aşamaları tek tek yapıyor ve her aşamadan sonra daire içindeki seçenekler yeşil renk oluyor. Son aşamaya gelinceye kadar arama devam ediyor. Bu arama zamanı sisteminize ve bilgisayarınızın hızına göre değişiklik gösterebilir.

4

Arama tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir liste karşınıza çıkıyor. Program sisteminizdeki bütün casus yazılımları buluyor ve silmeniz için size seçenek olarak sunuyor. Bu saatten sonra silmek yada silmemek sizin elinizde oluyor. Silmek isterseniz eğer “Remove Selected”  butonuna basmanız yeterli oluyor.

5

Butona bastığınızda sizden silmeyi onaylamanızı istiyor ve bir kutucuk açılıyor. Açılan kutucukta “Yes” butonuna tıkladığınız taktirde program bütün bulduğu casuz yazılımları siliyor.

6