Mobil EDS sistemi nedir?

Elektronik Denetleme Sistemi olarak adlandırılan EDS sistemi yeni bir trafik kontrol sistemidir. Henüz uygulamaya geçmemiş olan bu sistem ilk olarak İstanbul’da uygulamaya geçecek. İstanbul trafiği malumunuz efendim, bir çok İstanbullu bu çilenin hiç bir gün bitmeyeceğini ve günden güne de daha çok artacağını düşünüyor. Bu düşüncelerinde de haklılar çünkü trafiği rahatlatmak adına çok üretilebilecek çözüm yolu yok.

mobil eds

Peki bu sistem nasıl işliyor?

Mobil EDS için üretilen özel araçlar var ve araçların üzerinde kamera sistemi koyulmuş. Park ihlali, duraklama ihlali, emniyet şeridi ihlali, hız ihlali gibi birçok trafik terör olaylarını tespit ediyor ve Trafik Müdürlüğü Kontrol Merkezi’ne iletiyor. Kontrol Merkezi de iletilen trafik olaylarına gereken müdahaleyi anında yapıyor. Sistemin çalışmadığı yerlerde ise operatörlerin kullanacağı akıllı gözlükler devreye girecek ve sistem kesintisiz işlemeye devam edecek.

Bu sistem ne kadar başarılı olur bilinmez ama şimdiden eleştiriler gelmeye başladı. Ortamlarda duymuş olduğumuz yada medyada yapılan yorumlardan yola çıkarsak bu eleştirilerin hangi boyutlarda olduğunu anlarız.

Mesela bazıları İstanbul’da polisin toplu taşıma araçlarına ücretsiz bindikleri için toplu taşıma araçlarına karşı toleranslı davrandıklarına inanıyor. Polislerin bu tür araçlara ücretsiz binmemeleri gerektiğini ve bu araçların trafikte yapmış olduğu ihlallere karşı da rahatça müdahale etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Bazı kesimler ise devletin bir politikası olduğunu söylüyorlar. Bu ifade doğru mudur bilmem ama “devlete para lazım” ifadesi çok kullanılıyor. Bazıları da hız limitlerinden şikayetçi durumda. Çok güzel ve düz yollarda hız limitinin çok düşük olduğunu ve bu hız limiti yüzünden trafiğin sıkıştığını söyleyenler de çoğunlukta.

Bu sistem oturuncaya kadar çok kişinin canı yanacak ve çok ciddi sorunlar çıkacaktır. Her yeni uygulamanın ilk zamanları ciddi sıkıntılar içinde geçer ve uygulama oturuncaya kadar muhataplar çok zorluk çekerler. Uygulamanın doğru ve düzgün şekilde işlemeye başlamasından sonra artık yavaş yavaş ortaya çıkan sorunlar ve sıkıntılar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar.