Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınavına yeniden müdahale etmeyi planlıyor. Yeni düşünülen sistem şöyle olması bekleniyor. Bildiğiniz gibi TEOG sınavı liseye girmek için belirli dönem aralıklarında yapılan bir sınavdır. Öğrenciler bu sınavlara girerek aldıkları puanlarla liselere girmeye hak kazanıyorlar.teog sınavı

Dolayısıyla TEOG sınavı liselere girmek için sadece sınav odaklı oluyor. Öğrencilerin sadece sınava çalışmaları teşvik ediliyor. Yeni düşünülen sistemde bu durumun önüne geçilmesi planlanıyor. Öğrenciler 8 yıllık okul hayatlarında sanat alanlarında, sportif alanlarda ya da kültürel alanlarda yapmış oldukları aktiviteler sayesinde TEOG sınavında ekstra puan alacaklar.

Örnek verecek olursak, okulun herhangi bir spor dalında olan bir öğrenci ya da herhangi bir enstrüman çalan öğrenci veya yüzme öğrenen yada bir oyunda oynayan öğrenci yapmış olduğu sosyal aktivite sayesinde TEOG sınavından ekstra puan alacak.

Peki bu aktiviteler TEOG sınavında yüzde kaç etkili olacak?

Öğrencilerin 8 yıl boyunca sosyal planlar içinde yer almaları sonucu başarılarının TEOG sınavında aldıkları puana katkısı yüzde 30 oranında olacak. Epey yüksek bir oran olması öğrencileri sosyal sorumluluklara yöneltecek gibi görünüyor. Bu sistemin uygulamaya geçmesi bizce güzel ama sürekli bir sistem değiştirmek öğrencileri ve velilerini gerçekten olumsuz yönde etkiliyor. Bir sistem oturtulduktan sonra artık çok üzerinde oynama yapılmaması gerekiyor.