“Polislik mesleği vatandaşın haklarını, malını ve canını koruya, toplumun düzenini sağlamaya çalışan ve bu düzeni bozan kişi yada kuruluşlara müdahale eden bir kamu görevlisidir.” diye kabaca tarif edilebilir. Polis olmak yada polislik mesleğine aşık olmak bir tutkudur diyebiliriz. Özellikle bizim ülkemizde polis olmanın ne kadar zor olduğu apaçık ortadadır. Bunu bu yıl bütün herkes çok iyi anlamıştır. Ülkemizde bu yıl yaşanan terör olayları insanları neredeyse bu meslekten soğutmuştur. Her hafta bir şehit polis haberi ekranlarda yerini alınca halkın polislik mesleğine karşı olan bakışları kesinlikle çok değişmiştir.

polislik

(PMYO) Polis Meslek Yüksek Okulu: Polis meslek yüksek okulunda okuyan öğrenciler lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerdir. İki yıllık eğitim veren bu yüksek okullardan mezun olan öğrenciler emniyette çeşitli birimlerde polis memuru olarak göreve başlarlar. Buradan çıkan sonuca değinecek olursak lise mezunları da polis olabilirler ve emniyette memur olarak çalışabilirler.

Polis Meslek Yüksek Okulu giriş şartları nelerdir?

1-T.C. vatandaşı olmak,
2-Lise ve dengi okul mezunu olmak yada Lise 4.sınıfta okuyor olmak,
3-YGS sınavından en az 270,00 ham puanı almış (Yıllara göre farklılık gösterebilir)
4-26 yaşından gün almamış olmak (Yıllara göre farklılık gösterebilir)
5-Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden dolayı tedavi görmemiş olmak

Bu şartlar genelde sabit olan şartlardır ve daha detaylı giriş şartları sınavın yapılacağı yılda ve sınav başvuru tarihinden önce yayınlanır. Sınav başvuru zamanlarında başvuruların yayınlandığı http://pmyo.pa.edu.tr/ adresi sık sık ziyaret edilmelidir.

Sınav başvuruları ücretli midir?

Polis meslek yüksek okullarında öğrenci olmak ve daha sonrası için ve polis memuru olarak hayata atılmak için sınava girmek şarttır. Sınava başvurular ücretlidir ve başvuru ücreti 50 TL’dir. Başvuru ücreti yine başvuru tarihlerine göre farklılık gösterebilir. Başvuru ücretleri belirtilen i-ban adresine yatırılır ve bu işlem esnasında 2 TL işlem ücreti alınır. Sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmez, yani başvurunuzu yaptıktan sonra sınava girmeniz yada girmemeniz bir şeyi değiştirmez. Ücretinizi asla geri alamazsınız.

Başvurular sırasında istenen belgeler nelerdir?

-Olmazsa olmaz olan Nüfus cüzdanı
-Sınava başvurmak için doldurmuş olduğunuz başvuru dilekçesi (Bu adresten temin edebilirsiniz)
-Sağlık bilgilendirme formu (Bu adresten temin edebilirsiniz)
-Başvuru ücretini yatırdığınızı gösteren banka dekontu
-Dört adet yeni çekilmiş fotograf
-Gerekli olan diplomanız

Türkiye’de yaklaşık 20 tane polis meslek yüksek okulu vardır ve bu okulların hepsi de farklı illerdedir. Almış olduğunuz puana göre tercihlerinizi yapabilir ve istediğiniz herhangi bir ilde öğrenim görebilirsiniz. İyi puan almak tabi ki bu sınavda da önemlidir ve istediğiniz şehirde okuma şansınız yükselir.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi): Lisans mezunlarının altı aylık bir eğitim görerek polis olmalarını sağlayan bir eğitim kurumudur. Lisans mezunları gördükleri altı aylık eğitimden sonra polis memuru olarak mezun olurlar ve emniyetin çeşitli birimlerinde göreve başlarlar. Polis meslek yüksek okulundan farkı eğitim süresi ve eğitim düzeyidir. PMYO’da lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler okurken, POMEM’de lisans mezunları öğrenim görürler. POMEM eğitim süresi altı ayken, PMYO eğitim süresi iki yıldır.

pomem

Polis Meslek Eğitim Merkezi giriş şartları nelerdir?

1-T.C. vatandaşı olmak,
2-Lisans mezunu olmak
3-Kpss sınavından en az 65 puan almak (yıllara göre değişiklik gösterebilir)
4-30 yaşından gün almamış olmak
5-Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak
6-Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
7-Sağlık durumu yönünden belirtilen koşulları taşımak
8-Herhangi bir siyasi partide kaydı bulunmamak
9-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Bu şartlar dışında bunlara ek olarak başka şartlar da sınavın yapıldığı tarihlerde eklenebilir ve adayların başvuru koşullarını çok iyi incelemeleri yararlarına olacaktır. Sınav tarihleri hakkında resmi açıklama “www.pa.edu.tr” adresinde yayınlanır ve adayların başka sitelerde yapılan açıklamaları dikkate almamaları gerekir. Her yıl kaç kişi alınacak ihtiyaca göre belirlenir ve sınav duyurularında bu sayı bildirilir. Sınava girmek isteyen adayların pa.edu.tr adresini sürekli takip etmeleri gerekir.

Sınava Başvurular ücretli midir?

POMEM sınavına başvurular PMYO sınavına başvurular gibi ücretlidir ve sınav ücreti 50 TL dir. Yine sınava başvuran adayların sınav ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmez. Hatta bu konu ile ilgili pa.edu.tr nin yapmış olduğu resmi açıklama şu şekildedir.

“16.Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Sınavına başvuruda bulunan adaylardan; 

  1. Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,
  2. Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan, 
  3. Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,
  4. Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,
  5. Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.

Tüm adaylara ilanen duyurulur.”

2015 yılında yapılan başvuru koşullarını daha detaylı incelemek için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olursunuz. Her yıl genelde benzer nitelikte polislik sınavı ilanları yayınlanıyor.

2015 pomem başvuru şartları

Polis olmak isteyen adaylara yürekten başarılar dileriz. Hem okul hayatlarında hem çalışma hayatlarında ülkemiz için konuşuyoruz çok zor periyotlardan geçecekleri kesindir. İnşallah hayatları boyunca şans yanlarında olur ve mesleklerini hakkıyla yerine getirme onuruna sahip olurlar. Polissiz bir ülke gerçekten yaşanmaz bir yer olur ve toplumun ne huzuru kalır ne de refahı. Toplum için çok önemli ve kutsal olan bu mesleğe hak edenlerin gelmesi dileğiyle herkese hayırlı hayatlar.