Bugün bütün Türkiye oy kullanacak. Bütün Türkiye derken tabiki genelleme yaptık. Herkes oy kullanmaya gitmiyor. Keşke gitseler ama malesef yurdumun insanının yaşam şartları, yaşam standartları hep aynı değil ve oy kullanamayanlar var. Tabi bunların yanında siyasete küsüp oy kullanmaya gitmeyenler de var.

Aslında doğru olan bütün vatandaşların vatandaşlık görevi olan oy kullanma işini yerine getirmeleridir. Neyse daha fazla uzatmadan konumuza dönelim. İlk olarak bugüne kadar hala nerede oy kullanacağınızı öğrenmediyseniz bence oy kullanmaya gitmeyin. 🙂 Eğer gitmek istiyorsanız burdaki yazımızdan nerde oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim hangi durumlarda oyunuzun geçersiz yada geçerli olacağına…

-Bir partinin alanına birden fazla mühür basmak,

-Oy pusulasının içe doğru katlanmasından dolayı mührün diğer alanlara taşması,

-Siyasi parti için verilen alanın dışına taşırmak oyunuzu geçersiz kılmaz.

Oy pusulası üzerine hangi sebepten dolayı olursa olsun herhangi bir işaret koymak oyu geçersiz kılar.

Oy pusulasına zarar vermek, bütünlüğünü bozacak şekilde yırtmak oyun geçersiz sayılmasına neden olur.

Bir siyasi partiye oy kullandınız diyelim, başka partinin alanına herhangi bir çizgi yada işaret koymanız da oyunuzun geçersiz olmasını sağlar.1 kasım genel secimler

Tabi bir de Yüksek Seçim Kurulu‘nun yayınlamış olduğu bir genelge vardır. YSK’nın resmi sitesinde yayınlanan 135 nolu genelgede oyların geçersiz olacağı durumların anlatıldığı maddeler aşağıdaki gibidir.

1) Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan,
2) Üzerinde Yüksek Seçim Kurulu amblemi olmayan,
3) Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan,
4) Tamamı yırtılmış olan,
5) Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan, zarflar geçersiz sayılır.

Bugün dileğimiz odur ki, her Türk Vatandaşı oy kullanmaya gitsin ve vatandaşlık görevini yerine getirmiş olsun. Halkın taktiri ile hükümet kurulsun ve bu güzel ülkemizdeki karanlık günler geride kalsın. Herkes mutlu, mesut, sevgi dolu ve saygıyla birbiriyle yaşamaya başlasın.