Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır yemek tarifi paylaşmamanın üzüntüsünü içimizde çok yaşadık ve bu gidişe bir son vermek istedik. Bugün öğrendiğimiz tarifi sizinle paylaşmayı kendimize bir borç bildik. 🙂 İlk olarak tarifi nerden öğrendiğimizi açıklamak istiyoruz. Turşu kızartması tarifini Arda’nın mutfağınından aldık ve çok başarılı bulduk. Sizinde bu tarifi mutlaka denemeniz gerektiğini düşündük.

Gelelim nefis tarifimiz için hangi malzemelerin bize gerekli olduğuna.

1-) İki bardak un
2-) Bir bardak soda
3-) İki adet yumurta
4-) 8-10 tane turşu

İsteğe bağlı olarak malzemeleri arttırabilirsiniz. Son olarak ta kızartma için sıvı yağ…

Şimdi sıra turşu kızartmasının nasıl yapılacağına geldi.

İlk olarak büyük bir kapta unu ve sodayı karıştırıp hafif koyu kıvama getirelim. Daha sonra iki adet yumurtayı karışımın içine kıralım ve karışımı biraz daha cıvık hale gelene kadar karıştıralım.

Salatalık turşularımızı boyuna doğru ince ince doğrayalım. İsterseniz enine doğru yuvarlak şekilde de doğrayabilirsiniz ancak bu şekilde kızartmanız biraz zor olabilir.salatalık turşu

Daha sonra doğradığınız turşuları karışıma bandırarak kızmış sıvı yağın içinde kızartıyorsunuz. Burada önemli olan iki nokta var. Bu iki noktayı güzel bir şekilde uygularsanız kızartmanız çıtır çıtır ve çok lezzetli olacaktır. Bu iki noktadan birincisi turşu salatalıkları kalın doğramayın, ikincisi ise üzerine süreceğiniz karşımı fazla sürmeyin.

Sıvı yağın içine kızarması için attığınız turşuların üst rengi hafif kızardığında ters çevirip diğer tarafını da kızarttıktan sonra turşu kızartmanız hazır duruma geliyor. Afiyet olsun…