Merhaba hızlıhaber.net takipçileri.  bugün size fırında çok lezzetli bir levrek nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım.  Hatta önce size anlatacağım ve daha sonrada bizzat uygulama yapacağım. Yapmış olduğum yemeğin resimlerini sizinle de paylaşmak istiyorum.

Balıkçılar bilir levrek avlamak zordur ama bir o kadarda zevklidir.  levrek avlamanın bir çok yöntemi vardır bunlardan birisi de silikon balık ile avlamaktır.  At çek yöntemi dediğimiz yöntemle oltanın ucundaki silikon sahte balıkları atıp çekerek levrek avlamak mümkündür .

Bu kısa bilgiden sonra gelelim lezzetli fırında levrek yemeğimizi nasıl pişireceğimmize. İlk olarak bize gerekli olan malzemeleri yazalım.

İki tane iri boy levrek

İki tane limon

İki kaşık zeytinyağ

karabiber, kırmızı biber, kekik, nane, tuz

Bir tane patates

Bir tane soğan

İlk önce levrekleri güzelce temizleyelim, daha sonra patatesleri halka şeklinde doğrayalım.  Soğanları da halka şeklinde doğrayalım ve hepsini bir kaba koyalım.  Üzerine iki yemek kaşığı zeytin yağı dökelim ve baharatlarimızı da döktükten sonra güzelce karıştıralım. levrekler daha iyi pişsin diye gövdelerine bıçakla iz atalım. Malzemelerimizi fırın tepsisine yerleştirdikten sonra halka şeklinde doramış olduğumuz limonları levreklerin üzerine ve içine yerleştirelim.  daha sonra önceden 200°’de kızgın fırınımıza tepsimizi koyalım.  Yaklaşık 45 dakika kadar pişirdikten sonra yemeğimiz servise hazır afiyet olsun.