Kpss sınavı birçok kişi için gerçekten adeta bir kabusa dönüşmüştür. Bir çok kaynakta kpss sınavına nasıl çalışılır?, Kpss sınavını nasıl kazanabilirim? Kpss sınavına çalışma taktikleri nelerdir? gibi makaleler yayınlanmaktadır. Bu makaleyi okumadan bence sınava hazırlanmaya başlamayın. Çok ciddi bir konuya değindim farkındaysanız.

kpss sınavı

Bir çok kaynakta yemenizden, içmenizde, gezmenizden fedakarlık göstererek hırsla,azimle çalışmanız istenmektedir. Bunların hepsi bir yere kadardır. Şunu iyi anlayın ki, hayatta hiç bir şey sağlığınızdan önemli değildir. Bu dünyada sağlık sorununuz varsa dünyalar sizin olsa boştur. O yüzden bu şekilde hırslı yazıları okuyup kendinizi boşluğa sürüklemeyin.

İlk olarak yapmanız gereken olay şudur. Kendinize çok güzel bir program yapmalısınız. Öyle bir program yapmalısnız ki, hem çok ders çalışacak vaktiniz olmalı, hem de sosyallikten uzaklaşmamalısınz. Mesela haftayı günlere bölebilirsiniz. Bazı günlere çok yoğun ders programı ekleyip bazı günlere de biraz daha sakin ders programları ekleyerek monotonluktan kurtulabilirsiniz. Sürekli ders çalışmak beyninizi çok yorabilir ve buda sizi ders çalışmaktan soğutabilir. O yüzden kendinize çok aşırı yüklenmemelisiniz. Örnek haftalık program nasıl olur derseniz, pazartesi,salı,çarşamba,perşembe çok yoğun program uygulanabilir. Cuma günü biraz hafifleştirilir. Cumartesi tekrar yoğun bir program ayarlanabilir. Pazar günü ise çok kısa bir program yapılıp kendinizi deşarj edebilirsiniz.

Kendinize en uygun programı hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi doğru kaynakları temin etmeye. Piyasada bir sürü kpss yayınları var. İsim vermek uygun olmadığı için burdaki adresten kendinize göre olanını seçebilirsiniz. Burda size en önemli tavsiyemiz programın yoğun günlerini çok verimli geçirmeniz olacaktır. Bu yoğun günlerde elinizden geldiği kadar kaynak çalışmalısınız. Bu kaynaklardaki tüm soruları bitirmelisiniz. İdeal kaynak tüketimi sezon başına en az 10 kitaptır. Yakşalık 9-10 aylık çalışma periyodunda 10 kitap bitirmiş olmalısnız. Eğer bu seviyeye ulaşırsanız sınav süresi sıkıntısı yaşamazsınız ve sınavda soruları çözerken çok fazla zorlanmazsınız. Kpss sınavının yüzde 80-85’e yakını ezbere dayanan konulardan oluşmaktadır. Yani kpss sınavı bir EZBER sınavıdır. O yüzden not tutarak, özet çıkararak, bol soru çözerek ve sık sık tekrar ederek çalışmalısınız. Çözemediğiniz soruları mutlaka konunun uzmanlarına çözdürüp soru çözme alışkanlığınızı geliştirmelisiniz.

Kpss adaylarının en çok zorlandığı konulardan birisi Matematiktir. Kpss sınavında bildiğiniz gibi matematik dersinden 30 soru soruluyor. İyi bir matematik alt yapınız varsa bu soruların tamamını hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Benim sayısal bölüm mezunu bir arkadaşım vardı ve çok iyi bir matematik alt yapısına sahipti. Adeta bütün matematik sorularının kalıplarını ezberlemişti ve bütün soruları eksiksiz ve yanlışsız 25 dk içinde çözüyordu. Bu seviyeye gelmek için öncelikle çok matematik sorusu çözmelisiniz ve matematikteki kalıplaşmış kuralları çok iyi bilmelisiniz. Matematikle aranız yoksa mutlaka bir dershaneye gitmenizi hatta özel ders almanızı öneririm.

Vatandaşlık ve güncel konulardan toplam 12 soru soruluyor ve bu soruların bazıları kaç tane olduğu yıldan yıla değişiyor o dönemin güncel olaylarından oluyor. Daha önce KPSS GÜNCEL BİLGİLER konumuzda güncel olaylar ile ilgili paylaşımlarda bulunmuştuk. Bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Sadece bu kaynakla sınırlı kalmayın ve güncel olaylar için medyayı sürekli takip edin. Özellikle siyasi olaylardan uzak kalmayın. Her gün akşam ana haber bültenlerini mutlaka izleyin. Bunların yanı sıra bir de Vatandaşlık soru bankası bitirin ve vatandaşlık konularının özetini çıkarın. Çıkarmış olduğunuz özetleri sürekli tekrar edin ve belirli aralıklarla soru çözmeye devam edin.

Türkçe dersinde en çok üzerinde durmanız gereken durum paragraf soruları ve anlam bilgisi sorularıdır. Bu soruları rahatlıkla çözmeniz için iyi bir okuyucu ve anlayıcı olmalısınız. Bunun için de düzenli kitap okumak şarttır. Birde tabi ki bol paragraf ve anlam bilgisi soruları çözmek olmazsa olmazınız olmalıdır.

Şimdi gelelim hemen hemen bütün kpss adaylarının belası olan Tarih dersine. Tarih dersinde birçok anlamını bilmediğimiz yada ilk defa duyduğumuz terimler bulunur. ilk olarak bu kelimelerle aramızı iyi tatmamız gerekiyor. Tarih konularında sıfır olduğunuzu kabul ederek şimdi Tarih dersinin üstesinden nasıl geleceğinizi anlatacağım. Bu deneme tecrübeyle sabittir ve doğru sayınızı yüzde 50 arttırır. Ama sabırla bu yöntemi uygulamanız gerekiyor. İlk yapmanız gereken şey tarih konularını baştan sona hızlıca okumak olacak. Anlamadığınız konular üzerinde takılmadan yüzeysel bir şekilde konuları okuyarak beyninizde tarihe bir yer açacaksınız. Çok telaşa kapılmayın çünkü okuduklarınızın yarısını anlamayacaksınız. İlk okumanız bittiyse şimdi sıra geldi ikinci okumaya. İkinci okuma biraz da yavaş ve dikkatli olacak ve her konu sonunda test çözeceksiniz. Soruların yarısını muhtemelen yanlış yapacaksınz ama bunda da aldırış etmeyin. Bu şekilde ikinci okumanızı da tamamladıktan sonra şimdi sıra geldi üçüncü okumaya. Artık beyninizde tarihe yer açtınız ve tarih konusunda sıfır değilsiniz. Sizin az çok bir tarih geçmişiniz ve bilginiz var. Bu yüzden daha dikkatli olmalısınız ve konu sonlarındaki testleri çözdükten sonra yanlışlarınızı konuya geri dönerek bulmalısınız. Bu yöntemle tarih dersini halledebilir ve tarih sorularının yüzde doksanını çözebilirsiniz.

Benim kpss sınavı hakkında size söyleyeceklerim bu kadar. Artık gerisi size kalmış. Kpss sınavı hakkında genel bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

KPSS SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kpss puanınızı hesaplamak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

KPSS PUANI HESAPLA

Kpss sınavı için ders notu ihtiyacınız varsa aşağıdaki ders notu arşivinden istediğiniz konuda ders notu indirebilirsiniz.

KPSS DERS NOTLARI ARŞİV

Kpss Tarih ve Eğitim bilimleri konularında yapılan küçük değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

DEĞİŞEN TARİH VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONULARI

Not: Bu yazının her hakkı Hızlıhaber.Net’e aittir. “Hızlıhaber.Net” şeklinde açık kaynak gösterilmeden yayınlanması halinde yasal takip başlatılacaktır.