Kpss sınavının yaklaştığı zamanlarda adayların heyecanı ve stresi gün geçtikçe muhakkak ki biraz daha artıyordur. Sınavın yaklaşmasını ve adayların stresini bir kenara bırakalım Kpss sınavı yönetmeliğindeki yeni değişiklikten bahsedelim.

Yeni yönetmeliğe göre kpss sınav sonuçlarının geçerlilik süresinde değişiklik yapıldı. Önceki geçerlilik süresini hatırlayacak olursak, Kpss A sonuçları iki yıl geçerli oluyordu artık bir yıl geçerli olacak. Tabi bu durum geçici olacak. Çünkü madde eklenirken geçici madde olarak eklenmiş. 2017 yılı ve daha sonrasındaki Kpss A puanları 2 yıl geçerli olmaya devam edecek.

Kpss sonuçları öğretmen adayları hariç iki yıl geçerli olmaya devam edecek fakat bu geçerlilik bir sonraki sınav tarihine kadar değil de bir sonraki sınav sonuç açıklama tarihine kadar geçerli olacak. Öncede sonraki sınav tarihine kadar geçerli olan sonuçlar artık sınav sonuç tarihine kadar geçerli olacağı için geçerlilik süresi uzatılmış oluyor.

Aşağıdan sınav sonuçlarına ilişkin eski ve yeni maddeleri okuyabilirsiniz.

Eski Madde:

KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

Yeni Madde:

KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.