Merhaba arkadaşlar. Malumunuz kpss sınavına birçok aday giriyor. Lise ve önlisans kpss sınavının yapıldığı yıllarda daha çok aday bu sınavlara katılıyor. Haliyle sınava ilk defa girecek veya sınav hakkında fazla bilgi sahibi olmayan bir çok aday oluyor. Bu yazımızda bu arkadaşları bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Sitemize her gün bu konularla ilgili bir sürü soru geliyor. Tek tek bu soruları cevaplamak yerine bu yazıyı yazmayı uygun gördük.

İlk olarak kimler lise ve önlisans kpss sınavlarına girebilir sorusunun cevabını verelim. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Sınava katılma koşulları yıllara göre değişiklik gösterebilir. Kesin koşullar ÖSYM resmi sitesinde yayınlanır. ÖSYM’yi de ziyaret etmeyi unutmayınız.

-Lise Kpss sınavına kimler girebilir?

Lise 3.sınıfta okuyanlar,lise 4.sınıfta okuyanlar ve lise mezunları lise kpss sınavına girebilirler. Bildiğiniz gibi Kpss lise puanı 2 yıl geçerlidir. Lise 3. sınıftaki aday 2 yıl sonra mezun olacağı için kpss puanını kullanabilir. Lise 4.sınıftaki adaylar da lise kpss sınavına girebilirler. Önlisans okuyan adaylar da kpss lise sınavına girebilirler. Burda önemli olan nokta aday sadece bir sınava girebilir. Yani kpss lise sınavına giren aday önlisans sınavına giremez.

Lisans okuyanlar da kpss lise sınavına girebilirler. Ancak lisans 4.sınıf öğrencileri kpss lisans sınavına başvuru yapmışlarsa kpss lise sınavına giremezler. Lisans okuyanlar için bir örnek vermek gerekirse diyelim ki lisans 4.sınıfta okuyorsunuz. Lise kpss sınavına girdiniz. Puanınız açıklandı ve tercih yapacaksınız. Tercihlerin yapıldığı tarihte eğer mezun iseniz hakkınız yanıyor, mezun olmamışsanız tercih yapma hakkınız devam ediyor. Lisans okuyanlar için önlisans kpss sınavına girme koşullarını aşağıdaki tablodan da görebilirsiniz. Ayrıca önemli bir konu da Önlisans diplomanız var ise lise kpss sınavına giremezsiniz.

lise önlisans kpss

-Kimler Lisans kpss sınavına girebilirler?

Sıra geldi en çok merak edilen bir diğer konuya. Kimler lisans sınavına girebilir yada lisans okuyanlar önlisans yada lise kpss sınavlarına girebilirler mi? Bazı koşullar var arkadaşlar. Şimdi bunları size anlatacağım.

-İlk olarak lisans okuyanlar lise düzeyi kpss sınavına girebilir mi?

Evet girebilirler ama iki şart var. Birincisi önlisans diplomanız olmayacak. İkincisi ise lisans mezunu olmayacaksınız. Yani sınav tarihi sırasında halen okuyor olmalısınız. Aynı şekilde tercihler zamanında da okulunuzun bitmemesi gerekiyor. Yani özetlersek lise kpss sınavına girmeniz için lisans ve önlisans diplomanız olmamalıdır.

-Kimler kpss lisans sınavına girebilirler?

Üniversite 2.sınıfta,3.sınıfta ve 4.sınıfta okuyan adaylar kpss lisans sınavına girebilirler. Lisans mezunlarını zaten yazmaya gerek yok sanırım. Ancak 2.sınıfta okuyan adaylar için durum biraz kritik olabilir. Kpss puanı iki yıl geçerli olduğu için tercihlerin yapılacağı tarihte mezun olamama ihtimalleri olabilir. Dolayısıyla girdikleri kpss sınavı formalite olur. Ama üzülmemek gerekir ki, bu adaylar daha bir çok kpss sınavına girecekleri için bu sınav ön hazırlık diye düşünülebilir. 🙂

Aşağıdaki tabloda daha detaylı anlatım vardır. Eğer yazdıklarımdan birşey anlamadıysanız o tablodan bakabilirsiniz. Malum biraz anlatımımız karışık olabilir. 🙂 Tablolar Memurlar.Net editörü Kutay Bey tarafından hazırlanmıştır. Bu güzel çalışması için kendisine teşekkür ederiz.

lisans