Makyaj yapmak zor bir iştir. Adeta bir sanattır desek evet biraz abartmış oluruz 🙂 ama gerçekten yetenek isteyen bir olaydır. Birçok bayan makyaj yapar ama bazıları vardır ki, gerçekten makyajın tanımını bile bilmiyorlar. Sakın onlardan olmayın diyelim ve gün boyu bir makyajın nasıl kalıcı olacağından bahsedelim.

kalıcı makyaj
1-Primer ile ilk zeminin hazırlanması

Primer makyaj öncesinde tüm yüze uygulanan bir kremdir. Makyaja başlamadan önce yüzünüze sürerek kalıcı makyajın zeminini hazırlamış olursunuz. Unutmayın ki kalıcı makyaj temiz ve pürüzsüz bir yüzde daha uzun süre durur ve daha hoş görünür.

2-Pudra kalıcı makyaj için çok önemlidir

Makyaj yaptıktan sonra yapmış olduğunuz makyajı pudra ile sabitleştirebilirsiniz. Pudrayı bastırmadan sürmek burda püf noktadır. Hafif hareketlerle makyajınızı güzelleştirebilirsiniz. Eğer pudrayı çok bastırırsanız makyajınızın özelliğini bozabilirsiniz ve yapmış olduğunuz her şeyi silip baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz.

3-Üçüncü adım ise sabitleyici sprey sıkmaktır.

Makyajınız bittikten sonra yüzünüze belirli bir uzaklıktan olmak şartı ile gözlerinizi de kapatarak sprey sıkarsanız makyajınızın kalıcılığı biraz daha artar. Gözlerinize kaçırdığınız sprey size ilk anlarda zarar vermez ama ilerleyen yıllarda yavaş yavaş gözünüzde kalıcı zararlar oluşturabilir. Bundan korunmak için spreyi sıkarken çok dikkatli davranmanız gerekir.

4-Temiz cilt makyaj için bir numaradır.

Makyaja başlamadan önce cildinizi temizlemenizi öneririz. Temiz bir ciltte makyaj daha iyi görünür ve daha kalıcı durur. Makyajınızın gün boyu güzel ve kalıcı olmasını isterseniz eğer makyaja başlamadna önce cildinizi çok iyi temizlemelisiniz. Hatta makyaj sürmeseniz bile yüzünüzü hergün temizlemeniz size çok sade ve temiz bir görünüm sağlayacaktır.

5-Makyaj yapmak mı,sade makyaj yapmak mı, hiç makyaj yapmadan sade bir yüz mü tercih edersiniz?

Bizim tercihimiz makyaj yapmadan sade bir yüze sahip olmak ve yüzdeki orjinalliği, doğallığı bozmamaktır. Ama tabi tercih meselesidir ve herkes kendini nasıl güzel hissediyorsa o şekilde hareket etmekte özgürdür. Sade bir makyaj da bayanlarda çok şık ve çok hoş durabiliyor. Önemli olan o ince ayarı çok iyi yapmak ve sade ve saf güzelliğinizi bozmamaktır.

Kaynak: http://www.makyaj.com/yazi/gun-boyu-kalici-makyajin-4-sirri_a5474/1