İstatistik dersi üniversitelerde öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında gelir. Derslere katılmazsanız, hocayı dikkatli dinlemezseniz ve evde tekrar yapmazsanız bu dersin üstesinden zor gelirsiniz.

Dönem boyunca okula gitmeyen ve vize,final zamanlarında arkadaşlarından not arayanların hiç ama hiç şansı yok zaten. Ya konulara çok hakim olan bir arkadaşınızdan konuları anlatmasını istemeniz gerekiyor yada çok iyi bir ders notu bulup çok çalışmanız. İkisi de çok düşük ihtimal bence ama yine de zoru başarmak sizin elinizde.

istatistik

Şimdi sizlere o kadar kaliteli ve güzel istatistik notları paylaşacağız ki, sınavlardan önce artık kapı kapı not arayışına girmeyeceksiniz.

Bu notlar Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’de görev yapan Yrd. Doç. Dr. Şamil AKÇAĞIL’ın web sitesinde yayınlanmıştır ve Prof. Dr. Özer Serper tarafından hazırlanmıştır. Notların içeriğinde hangi konular var diye merak ediyorsanız eğer konu başlıkları aşağıdaki gibi oluşturulmuş.

Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Şamil AKÇAĞIL’ın web sitesini de incelemenizi şiddetle öneriyoruz. Genel Matematik ve İstatistik dersleri için çıkmış sınav soruları, cevapları ve çözümleri sitede paylaşılmış. Güz dönemi, yaz okulu soruları da siteye eklenmiş. Sınavlara hazırlanırken çıkmış soruları incelemek size yol gösterebilir.

Ders notlarını indirmek ve arşivinize eklemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Bağlantılarda sorun yaşarsanız eğer bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm örencilere ve sınava girecek olan adaylara başarılar dileriz.

Temel Bilgiler
Frekans Dagılımları
Ortalama, Medyan, Mod ve Diger Merkezi Eğilim ölçüleri
Standart Sapma ve Diger Yayılım ölçüleri
Momentler,çarpıklık ve basıklık
Temel Olasılık Teorisi
Binom, Normal ve Poisson Dagılımları
Temel Örnekleme Teorisi
Istatistiksel Tahmin Teorisi
Istatistiksel Karar Teorisi
Küçük Örneklerin Teorisi
Ki-Kare Testi
Egri Uydurma ve En Küçük Kareler Yöntemi
Korelasyon Teorisi
Standart Normal Dağılım Alanlar Tablosu