Kışın yavaş yavaş etkisini göstermeye başladığı bu dönemde bizi en çok etkileyen hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı hastalıkları geliyor. İlk olarak bu hastalıkları kısaca tanımlayalım.

Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl bulaşır?

Grip hastalığı mevsimsel olan ve bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. İnfluenza adında bir virüs ile insanlara bulaşır. Bir çok belirtisi vardır ve kişiyi olumsuz yönde etkiler. Yaşam standardını düşürür. Hatta bazı kişilerde daha ağır görülür ve hastayı yatağa düşürür. Eğer kişide aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka bir uzman doktora görünmelidir.

“Ateş,titreme,öksürük,boğaz ağrısı,vücut ağrıları, baş ağrısı,halsizlik,kusma ve ishal”grip

Gripten korunma yolları nelerdir?

Kış mevsimi yaklaştığında kışın en formda hastalıkları olan grip ve soğuk algınlığına yakalanmamak nerdeyse imkansıza yakındır. 🙂 Ama tüm bunlara rağmen yinede önlem almakta fayda vardır. Peki bu önlemler nelerdir?

-Grip aşısı olmakta fayda vardır.
-Bu hastalıklara yakalanmış kişilerden uzak durulmalıdır.
-Ellerimizin sık sık sabunlu suyla temizlenmesi gerekir.
-Toplu taşıma araçlarındaki elle tutulan yerlerde yada toplum içindeki bazı yerlerde insanların elleriyle sık sık dokunduğu yerlere fazla temas etmemek gerekir, eğer etmek zorundaysanız daha sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.
-Öksürme ve hapşırma sırasında mutlaka ağzınızı bir mendil ile kapatınız ve mendili kullandıktan sonra çöpe atın.
-Uzmanlar kışın çok sıcak ortamlarda bulunmamanızı öneriyorlar ve odalarınızın her gün mutlaka havalandırlması gerektiğini söylüyorlar.

Gripten koruyan meyve ve sebzeler nelerdir?

Kekik,boza,kestane,sulu gıdalar,taze sebze ve meyveler,ıhlamur,ahu dudu,günlük iki litre su,portakal suyu,limon suyu(taze sıkılmış tavsiye edilir)

Bunların yanında yemeklerde kekik,nane,kimyon gibi baharatlar kullanmalısınız.

Not: Antibiyotik grip hastalığına iyi gelmediği için bu hastalığa yakalandıysanız mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine kulak asın. Kışın iyi beslenmeye dikkat edin ve mutlaka uykunuzu düzene sokun. Bol bol meyve tüketin.

Grip aşısı ne zaman vurulmalıdır?

Uzmanlara göre her yıl ekim ayının sonlarında grip aşısı vurulmak gerekiyor.

Soğuk algınlığı nedir?

Üst solunum sisteminin bozulduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Genelde grip hastalığı ile karıştırılır. Soğuk algınlığı da girp gibi insan hayatını çok olumsuz etkiler ve günlük işlerinizin aksamasına neden olur. Bu hastalığa yakalanmamak için de insanlar kışın yoğun bir çaba sarf ederler. Ama genelde grip hastalığı gibi bu hastalıkta bir çok insanın yenmeyi başarır. 🙂soguk algınlıgı

Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler eğer sizde varsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Soğuk algınlığı dikkate alınacak bir hastalıktır ve ciddiye alınmazsa akut bronşit, zatürre, akut bakteriyel sinüzit ve menenjit gibi hastalıklara neden olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri aşağıdaki belirtilerden oluşur. Bun belirtiler çok net olan belirtilerdir. Daha fazla ufak tefek belirtileri de vardır.

“Boğaz kuruluğu,Boğaz ağrısı,Öksürük,Hafif ateş,Hapşırma,Boğuk ses,Burun tıkanıklığı,Hafif baş ağrısı”

Soğuk algınlığından korunma yolları nelerdir?

Genelde bu hastalıktan korunma yolları grip hastalığından korunma yollarıyla benzerdir. Yukarıda bu maddelerden bahsetmiştik. Bunlar içinde en önemli olanlarını tekrar yazmakta fayda olabilir. Ellerinizi sık sık yıkayın, bu hastalığa yakalanan insanlardan uzak durun, bol bol taze sebze ve meyve tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Çok sıcak ve havasız ortamlardan kaçının. Uyku düzeninize dikkat edin ve günde en az 8 saat uyuyun.

Hepinize hastalıksız bir kış geçirmeniz dileğiyle… 🙂