Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda size Football Manager 2016 oyunu ile ilgili merak edilen konulardan bahsedeceğim. Oyunun çıkış tarihi, oyundaki yeni özellikler gibi bir çok merak edilen konuları bu yazıda bulabileceksiniz.

İlk olarak oyunu bilmeyenler için kısaca tarif edeyim. Fm 2005 ile başlayan bu oyun piyasada FM2006-2007-2008….2016 şeklinde günümüze kadar geldi. Oyun bir simulasyon oyunu ve güncel futbol olaylarını da yansıtıyor. Her yıl gerçek hayatta meydana gelen transfer olaylarını, futbol federasyonu kurallarını oyun için uyarlayan bu oyun gerçekçi olmasıyla oldukça dikkat çekiyor. Her yaş grubunun oynadığı bağımlılık riski bulunan bir oyun. 7 den 70’e saatlerce başından kalkmayan insanların olduğu başarılı bir oyun. Hatta gerçek hayatta teknik direktörlerin ve transfer komitelerinin de bu oyundan esinlendikleri konuşuluyor. Oyundaki futbolcuların teknik ve taktik özellikleri gerçeğe oldukça yakın. Gelecek vadeden oyuncuların özelliklerinin bu oyundan da teyit edildiği birçok spor otoritesince konuşuluyor.

FOOTBALL MANAGER 2016 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Merakla beklenen oyunun 2016 versiyonunun çıkış tarihi belli oldu. Oyunun yapımcısı SEGA ve Sports Interactive Football Manager 2016 oyununun 13 Kasım 2016 tarihinde çıkacağını duyurdu. Oyunun meraklılarının ve hayranlarının heyecan içinde beklediği tarih açıklandıktan sonra oyunu almak isteyenler ön sipariş vermek için beklemeye başladılar.

Oyunun son teknoloji tabletler için ve mobil telefonlar için (IOS işletim sistemli) paket sürümleri mevcut olacak. Cep telefonlarında ve tabletlerde de rahatlıkla oynanabilecek.

FOOTBALL MANAGER 2016 VERSİYONUNDA NELER YENİ?

Oyunun bu 2016 versiyonunda yeni özelliklerden biraz bahsedelim. Oyunda iki tane oyun modu yeni eklenmiş ve yeni bir takım oluşturup istediğiniz herhangi bir lige bu takımı ekleyebiliyorsunuz. Yada mini bir lig oluşturup yeni takımınızı bu lige entegre edebiliyorsunuz. Meydan okuma ile yine arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz eğlenceli bir hal almış.

Bir başka yeni eklenen özellik ise taç çizgisinde bağırarak oyunculara talimat verme özelliği olmuş. Bu özellik ile kendinizi maçın daha fazla içinde hissedip taktikler verebileceksiniz.

Maç günü deneyimi oldukça geliştirilmiş ve eski serilerine göre size daha çok güncel haberler ve yeni özellikler anlatan bir sürüm oluşturulmuş.

İpadda oynadığınız oyunu kaydedip bilgisayarınızda oyuna kaldığınız yerden devam edebileceğiniz bir kayıt sistemi oluşturulmuş. Benim en çok beğendiğim özelliklerden birisi bu olmuş. Bu sayede dışarıda da oyuna kaldığımız yerden devam edebileceğiz.

Taktikler de diğer sürümlere göre geliştirilmiş ve daha fazla taktik verme yetkisine sahip olmuşsunuz. Bu özellik sayesinde daha çok taktik vererek oyuna daha iyi müdahale etme şansınız olacak. Oyundan ekran görüntülerine de aşağıdan bakabilirsiniz.

FOOTBALL MANAGER 2016 FİYATI NE KADAR OLACAK?

Oyunun fiyatı diğer versiyonlarından biraz pahalı olmuş. Store.steam adresinde 100 TL’ye şuan satışta. İsterseniz oyunu oradan temin edebilirsiniz.

Bu yıl Türkiye Liginde yabancı kuralı kaldırıldığı için Türkiye’de fazla satılması bekleniyor. Oyundan tecrübe eden arkadaşların anlatımıyla biraz oyunun eksilerinden ve artılarından bahsedelim.

Çok fazla oyuncu sakatlığı olduğu en çok söylenen şikayetler arasında. Muhtemelen bu eksiklik yeni güncelleme ile düzeltilecektir. Salih Uçan’ın oyunda baya etkili olduğu konuşuluyor. Tribünlerdeki grafiklerin hala yetersiz olduğundan bahsediliyor. Maç grafikleri çok başarılı bulunmuş. Başkanın soyunma odasına gitme özelliği hayli beğenilmiş. Fenerbahçe’nin yeni transferlerinin iyi olması oyunun Fenerbahçeliler tarafından hayli tüketileceğine işaret gibi.

1 6 5 4 3 2