Arkadaşlar şimdi sizlere, sigara böreğinin nasıl yapılacağını anlatacağız. İlk olarak bize gerekli olan malzemeleri yazalım.

Sigara böreği için gerekli olan malzemeler:

1 kilogram yufka ( 6 adet )
300 gram peynir
Bir demet maydanoz
Bir su bardağı sıvı yağ
Bir su bardağı su
Az miktarda tuz – bir çimdik 🙂
Bir tane yumurta

Gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra şimdi gelelim sigara böreğinin nasıl yapılacağını anlatmaya. İlk önce su sıvı yağ ve tuz ile karışım oluşturacağız. Daha sonra yufkanın bir tanesine açıyoruz. Üzerine hazırlamış olduğumuz bu karışımdan sürüyoruz. Karışımı sürdükten sonra üzerine ikinci yufkayı açıyoruz. Tekrar hazırlamış olduğunuz karışımı yufkanın üzerine sürüyoruz.

sigara böreği

Şimdi yufkayı 12 eşit parçaya bölüyoruz. Bölmüş olduğumuz parçaların içine peynir ve maydanoz koyuyoruz.Parçaları rulo şeklinde sarıyoruz. İçine koyduğumuz malzemeyi ne kadar çok yaparsak o kadar lezzetli oluyor. İç malzemesini fazla koymanızı tavsiye ederiz. Elimizdeki diğer yufkalar bitinceye kadar bu işlemleri tekrarlıyoruz.

Sarmış olduğumuz ruloları tepsiye koyuyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Yumurtanın sarısını böreğin güzel kızarması için sürüyoruz. İsteğe göre üzerine susam çörek otu serpiştirilebilir. Böreğimiz hazır. Sıra geldi pişirmeye, 200 derece ısınmış olan fırında, böreğimizi pişiriyoruz. Börek piştikten sonra ılık servis yapmaya dikkat edelim. Sıcak servis yapmak midemize zarar verebilir. Afiyet bal şeker olsun.

Tarif Sahibi: Fatma Hanım