Facebook ile uygulama oluşturmak artık çok kolay. Bu uygulama oluşturma özelliğine ulaşmak için sadece yapmanız gereken birkaç adım var. Oluşturduğunuz uygulamayı bir çok alanda kullanabilirsiniz. Kurumlar, kişiler artık web sitesi açmak yerine uygulama oluşturup daha çok kitleye ulaşıyorlar ve reklamlarını daha etkili yapabiliyorlar.

Uygulama oluşturmanın bir başka yararı ise web sitelerinde bazı eklentiler için App ID ve App Secret kodlarının lazım olmasıdır. Yani web sitenize bir facebook eklentisi eklediniz diyelim. Bu eklenti facebook sayfanızla entegreli çalışması için bu kodlara ihtiyaç duyar. Neyse daha fazla uzatmadan resimli anlatıma geçelim.

Öncelikle aşağıdaki adresi tıklayıp uygulama oluşturma sayfasına geçmeniz gerekiyor. Bunun için facebooka giriş yapmış olmalısınız.

https://developers.facebook.com/

1-) Açılan sayfadan aşağıdaki gösterilen alanı tıklayın.

1

2-) Daha sonra aşağıdaki gibi ekran karşınıza çıkacak. Bu ekrandan da advanced setup seçeneğini tıklayın.

2

3-) Şimdi karşınıza böyle bir ekran çıkacak. 1 numaralı yere uygulamaya vermek istediğiniz ismi yazın. 2 numaralı yerden hizmet vermek istediğiniz kitlenin kategorisini seçin. Daha sonra Create App ID tıklayın.

3

4-) Ve artık uygulamanız oluştu. App ID ve App Secret kodlarınızı kaydedin. App Secret kodu görünmez, görmek için Show seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

4

5-) Şimdi sıra geldi uygulamayı aktif hale getirmeye. Settings ayarlarını açalım. Email adresimizi yazalım ve +Add Platform seçeneğine gelelim ve tıklayalım.

5

6-) Karşımıza aşağıdaki ekran çıkacak ve bu ekrandan Website seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

6

7-) Daha sonra açılan aşağıdaki ekranda App Domain yazan yere domain adınızıi Site Url yazan yere de web sitenizin url adresini yazın. Aradaki farka dikkat etmeniz gerekiyor. Domain yazarken Http:// kısmını yazmayın. Yazarsanız sistem kabul etmeyebiliyor. Gerekli alanları doldurduktan sonra save changes seçeneğini tıklayıp bir sonraki ekrana geçin.

7

😎 Karşınıza çıkan bu ekranda Status & Review seçeneğine gelin ve sağ taraftaki “NO” seçeneğine tıklayarak uygulamayı aktif hale getirin. Uygulamanız aktif olduysa eğer sağda yeşil yuvarlak işaretini görmeniz gerekiyor.

8

9