Yönetmelikte yapılan değişiklik nedeniyle ülkemizdeki bütün ehliyetler yenileri ile değiştirilecek. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değişiklikler yapılmaya başlanacak ve önümüzdeki beş yıl içinde bütün değişim işleri tamamlanacak. Yeni ehliyetler için vatandaştan 15 TL değişim bedeli alınacak.ehliyet

Peki değişiklik için hangi belgeler istenecek?

Sürücüler ehliyetlerini değiştirebilmek için aşağıdaki belgeleri almak zorunda olacaklar. Sağlık raporu aile hekimlerinden sağlık muayenesi olunduktan sonra alınacak. Sağlık raporu ile ilgili çıkan tartışmalara bakanlık son noktayı bu şekilde koymuştu. Değişen ehliyetler uluslar arası geçerlilik özelliğine sahip olacak.

1-Sürücü olur sağlık raporu
2-1 adet biyometrik fotoğraf
3-Parmak izi
4-15 liranın yatırıldığını gösteren banka dekontu ( Değişim ücretleri anlaşmalı bankalara yatırılacak.)

Sağlık raporları aile hekimlerinden alınacak. Sağlık raporu alımlarında herhangi bir ücret alınmayacak. Vatandaş aile hekimine giderek muayene olacak ve aile hekimi uygun görürse sürücü olur belgesi verecek. Eğer aile hekimi bir durumdan şüphelenirse sürücüyü uzman doktora yönlendirecek. Uzman doktor sürücüyü muayene edecek ve olur yada olmaz belgesini sürücüye verecek.

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi nasıl olacak?

Yeni verilen ehliyetler minibüs, kamyon, otobüs, vb için 5 yıl, İş makinesi sınıfları için ve Motosiklet, otomobil, traktör için 10 yıl geçerli olacak. Süreler dolduktan sonra sürücüler tekrar sağlık muayenesi olacaklar ve belgeleri tekrar verilecek. Burda merak edilen konu belki şu olabilir. Süre dolumundan sonra ehliyetin tekrar düzenlenmesi için ücret talep edilecek mi? Bu konu hakkında bir açıklama henüz olmadı ama bizce ehliyetlerin her yenileme dönemlerinde yenileme ücretleri alınacaktır.