Dilimde çıkan yaranın acısıyla bu yazıyı yazma kararı aldım. Üç gündür dil yarası acısı çekiyorum. 🙂 Meğer ne önemli bir organmış şu dilimiz. Ne yediğimden tat alıyorum, ne konuşmaktan, ne de sohbet etmekten. Yediğim yiyecekler dilime değdiğinde öyle bir acı çekiyorum ki Çin işkencesinden farkı yok. Bir de yemekte biraz tuz varsa… Sohbetle ne alakası var demeyin. Yara tam dilimin ucunda çıkmış ve “s,ş,t v.b” gibi harfleri söylerken dilim dişime değiyor ve yara olan kısım acıyor. 🙂 Adeta beynime bir iğne saplanıyor.

İlk olarak kendime Orhan Gencebay’dan dil yarası şarkısını armağan ediyorum. Meğersem Orhan amca ne kadar doğru söylemiş. 🙂 Aynı yaradan bahsetmiyor ama benimki de bir çeşit dil yarası sayılır. 🙂

Bugün bu yaraları geçirmek için ne yaptıysam olmadı. Acı çekiyorum ve dil ıslak olduğu için yara hemen iyileşmiyor. Biraz araştırma yaptım ve benim gibi acı çekenlerin acılarına ortak olmak için dil yarasından kurtulma yollarını yazma kararı aldım.

Önce size bir kötü haber vereyim. Dilde çıkan yaralar 4-7 gün arasında geçiyormuş. Benim üçüncü günüm bugün. Ama hala ilk günkü gibi acı çekiyorum. Sanırım 7 gün sürecek.

dilyarasıŞimdi gelelim dil yarasını nasıl geçireceğimize… Daha doğrusu iyileşme sürecini nasıl hızlandıracağımıza…

1-) Kabartma tozunu biraz suyla karıştırıp dildeki yaraya basarsanız yara geçermiş. (denemedim)

2-) Yaralı bölgeye soda uygulayın. Yaranız büyükse ve kanama varsa sakın denemeyin yoksa bayılabilir siniz. 🙂 (Bu yöntemi denedim, geçici bir süre işe yarıyor. )

3-) Yaralı kısma tuz basın. 🙂 Şaka değil. Eskiden işkence yöntemi olarak kullanılan bu yöntemi denedim. Başta biraz acı çektim ama yara uyuştuktan sonra biraz rahatlattı. Tuz hakkında bir de sosyal mesaj verecek olursak tuz sağlığa çok zararlıdır, hayatınızdan çıkarın gitsin. 🙂

4-) Sıcak yiyeceklerden, baharatlardan, köşeli sert yiyeceklerden uzak durun. Ilık ve sıvı gıdalar ile beslenmeye çalışın. Yarayı ne kadar çok tahriş ederseniz iyileşme süreci o kadar uzuyor.

Bu yöntemleri dilinizde ufak kabarcıklar çıktığında uygulayın. Diğer büyük, derin ve kanamalı yaralardan bahsetmiyorum. Bu tür bir yaranız varsa hemen doktorunuza başvurun.