Bebek sahibi olmak isteyen çiftler genelde ilk denemelerinde başarısız oluyorlar. Bu aralar ülkemizdeki sıkıntılı dönemler, insanların iş hayatındaki stresleri bebek olma oranını büyük oranda düşürüyor. Yakın çevremdeki gözlemlerim ve duyumlarımdan yola çıkarak şunu size net bir şekilde söyleyebilirim. Çoğu eşlerin bebeği olmuyor ve çoğunda da bebek olmaması için bir engel yok.

Uzmanlar bu durumu eşlerin strese girmelerine bağlıyor ve stresli bir hayattan uzak durmayı öneriyorlar. Size kendi çevremden bizzat şahit olduğum bir örnek vermek istiyorum. Bir arkadaşım uzun zamandır bebek sahibi olmak istiyordu ama bir türlü bebekleri olmuyordu. O kadar doktora gittiler, tedavi gördüler ama sonuç olumsuz oldu. En sonunda tüp bebek yapmaya karar verdiler ve ilk uygulamada başarılı oldular. Allah onlara ikiz bebek verdi ve şimdi mutlu mesut yaşıyorlar.

Bebek olduktan sonra doktorun ilk söylediği söz şu olmuş. Bundan sonra artık rahatladınız ve tekrar bebeğinizin olma şansı hayli yükseldi. Eğer ikinci bebeği düşünmüyorsanız bence dikkatli olmak zorundasınız. 🙂 Buradan çıkan sonuca değinecek olursak stres her şeyin önüne geçiyor ve insanın hayatının her alanında kötü etki bırakıyor. Stresle başa çıkma yollarını bulup bu sıkıntıdan kendiniz kurtarmalısınız.tatlı bebek

Hamile kalma oranını arttıran öneriler,tavsiyeler nelerdir?

-İlk madde ve bence en önemli madde beslenme alışkanlığının düzene sokulmasıdır. Çay,kahve, şeker gibi zararlı yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalıyız, Eğer çıkaramıyorsanız en azından azaltmanız gerekmektedir.

-İkinci olarak stressiz bir hayat seçin. Seçin diyorum çünkü hayatınıza siz yön verirsiniz ve stressiz bir hayat yaşamak sizin elinizde. Düzenli uyku stresin azalmasında çok önemli bir etkendir. Uyku düzeniniz bozuksa bunu mutlaka düzeltin ve her gün en az 8 saat uyumaya özen gösterin.

-Fazla kilolarınız varsa hamile kalmadan önce mutlaka kilonuzu dengelemeye çabalayın. Fazla kiloların hamile kalmayı olumsuz yönde etkilediğini unutmayın. Fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken tabi ki de en önemli nokta olan sağlıklı diyet yapmaktır. Bunun için uzman doktorunuzdan yardım isteyin ve sakın bilinçsiz diyet yapmayın.

-Sigara, alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durun. Eğer bu tür alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıklardan kesinlikle vazgeçmelisiniz. Hem yaşam kaliteniz artacaktır, hem da sağlıklı bir yaşam sürmeye başlayacaksınızdır. Ben 15 yıl sigara içtikten sonra sigarayı bıraktım ve yaklaşık 3 yıldır sigara içmiyorum. Yaşadığım hayattan,aldığım nefesten, yediğim yemekten aldığım tat ve lezzet gerçekten değişti. Hayattan zevk almaya başladım. Size tavsiyem kesinlikle bu alışkanlığınızdan kurtulun.

-Yine uzmanların söylediğine göre D vitamini çocuk olma oranını artırıyormuş. Kişide D vitamini yeterli düzeyde iken hamile kalma şansı yüzde 80 olarak belirlenmiş.D vitamini için de yeterli miktarda güneş almak ta çok önemli bir unsurdur. Bu noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak bebeğiniz olmuyorsa ilk yapmanız gereken bir uzman doktora görünmek olmalıdır. Yaşınız daha gençse ve bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz en az bir yıl doktora gitmeden bekleyebilirsiniz. Uzman doktorlar bir yıl beklemenin normal olduğunu, ilk bir yıldan sonra eğer hala bebeğiniz olmuyorsa uzman doktora görünmeniz gerektiğini söylüyorlar. Eğer yaşınız belirli bir yaşa gelmişse ve bebek sahibi olamıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşüp tedavi olarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.