Merhaba arkadaşlar. Bugün size çok şahit olduğum ama bir türlü kendimin beceremediği bir konudan bahsedeceğim. Spin ile balık avlama merakınız varsa eğer bu yazı tam size göre olabilir. İşe ilk olarak baraküda balığını biraz tanımlayarak başlayalım.

Baraküda (Akdeniz Turnası) nedir?

Baraküda genelde akdeniz kıyılarında yaşayan, ince uzun yapısıyla ve keskin dişleriyle bilinen bir balıktır. Çok hızlı ve avcı bir balıktır. Avlarını genelde kıyılarda yapar ve küçük yaralı ya da dişine göre balıkları yiyerek beslenir. Dünya genelinde değişik türleri vardır. Hatta bazı türleri ciddi boyutlarda insan için tehlikelidir. Zehirli olan türleri de mevcuttur fakat ülkemizde zehirli türleri hiç görülmemiştir. Ülkemizde yaşayanlar genelde zararsız ve lezzetli olanlarıdır. Sürü halinde gezerler ve avlanırlar.

Baraküda balığı nasıl avlanır? Avda hangi sahte balıklar kullanılmalıdır?

Bu balığı avlamak aslında çok zor değildir. Yeter ki zamanını ve yerini iyi kestirin. Akdeniz kıyılarında genelde akşam gün batımına yakın ve gün batımından sonra av verir. Sabah ise güneş doğmadan yarım saat önce ve güneş doğduktan 1 saat sonraya kadar iyi av verirler. Zaman zaman gece de avlanabilir fakat ortamın ve deniz suyunun çok elverişli olması gerekir.

Antalya da genelde Konyaaltı sahilinde yakalanır. Sabah erken saatlerde Konyaaltı sahilinde birçok spin tekniği ile avlanan balıkçı görebilirsiniz. Biz genelde Beldibi sahillerini tercih ediyoruz. Hem daha sakin oluyor hemde değişik balık yakalama şansımız daha yüksek oluyor.

Baraküda balığını avlarken kullanılan sahteler genelde 12-16 cm uzunluğunda ve 15-20 gr arasında olan orta seviye batan sahtelerdir. Duo tide minnow ve Kendo limon size önerebileceğim markalardır. Duo marka olarak biraz pahalıdır ama gerçekten elinizde olması gereken bir sahte balıktır. Kendo biraz daha uygun ve fiyatına göre gayet başarılı bir rapaladır.

Avlama tekniği nasıl olur derseniz eğer, sahte balığı denize attıktan sonra yavaş yavaş sarmalısınız ve sahteye aksiyon vermelisiniz. İki çek bir sar, üç çek bir sar gibi teknikler uygulayabilirsiniz. Makineyi yavaş sarmak cidden ince bir ayrıntıdır. Bu ayrıntıya dikkat ediniz. Linkteki videoları izleyerek biraz teknik öğrenebilirsiniz. Aşağıda bir avımız da tutmuş olduğumuz balığın resmini görebilirsiniz. Hepinize bol şans, rasgele…