Atatürk Antalya hakkında şöyle bir cümle kurmuş. “Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” Şimdi sizlere dünyanın en güzel şehri olan Antalya’yı kısmen anlatmaya çalışacağım ve Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözde ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.

İlk olarak eğer Antalya’ya hala gelmediyseniz çok şanssız olduğunuzu söylemeliyim. Mutlaka gelmeniz ve gezmeniz gereken bu şehri görmemek gerçekten çok büyük bir eksiklik. Bence en kısa sürede kendinize bir tatil ayarlamaya çalışın.

Antalya’da gezilecek yerler deyince ilk akla gelen yerlerden biri Kaleiçi’dir. Dar ve tarihi sokaklarında gezmek, alışveriş yapmak çok eğlenceli ve keyiflidir. Sokaklarda yürürken birden kendinizi limanda bulursunuz. Limana çıkmışken bir tekne turu da yapmadan geçmeyin. Tekne turları her bütçeye uygundur siz yeter ki pazarlık etmesini bilin. 🙂 İlk başta fiyatı yüksek tutarlar ama az sohbet ettikten sonra gayet uygun bir fiyata tekneye binebilirsiniz. Kaleiçini gezerken üç kapılara mutlaka uğrayın. Işıklar caddesinde yürüyün, dönerciler çarşısından döner yiyin ve Karaalioğlan Parkında dolaşın.

kaleiçi

yat limanı

uc kapılar

Düden ve Kurşunlu Şelalelerini mutlaka görün.

Düden şelalesi Antalya’nın en güzel yerlerinden biridir. Şelalenin ilk başladığı yer Antalya’nın kuzey doğusundadır ve merkeze yarım saat uzaklıktadır. Şelaleye giriş ücretlidir. Şelalede gezerken çok etkileneceksiniz. Özellikle şelalenin içine girip suyun akışını izlemek gerçekten çok eğlenceli. Bir de Düden Şelalesinin denize döküldüğü yeri görmelisiniz.  Antalya’nın merkezinde olan bu yer Düden parkındadır ve gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Falezlerden denize dökülen suyu izlerken yazın o bunaltıcı sıcağından bir nebzede olsa kurtulmak size çok fazla keyif verecektir.

Kurşunlu şelalesi de oldukça yeşil ve doğa harikası bir yerdir. Eşinizle dostunuzla gezebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz yeşiller arasında olan bu güzel doğa harikasını da gezmeyi sakın unutmayın.

düden şelalei 1

düden şelalesi

kursunlu selalesi

Dünyanın en iyi plajları arasında olan Kaputaj Plajı görülmeye değer.

Antalya’nın Kaş ilçesine yaklaşık 15-20 km uzaklıkta olan kaputaj plajı dünyanın en iyi plajları arasındadır. İki dağın arasında olan bu kanyon plajı gerçekten dünya harikaları arasındadır ve mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Kaş ilçesi Antalya’nın batısında çok şirin ve havadar bir ilçedir. Sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bu şirin ilçe Antalya’ya ayrı bir güzellik katmaktadır. Kaputaj plajına giderken Kaş’a da uğramamak gerçekten ayıp olur. 🙂 Kaputaj plajını rengi turkuaz renktedir. Bunun sebebi ise yer altından akan suyun sahilden çıkmasıdır. Sahil yolu üstünde olan bu plaja girmek için 187 adet merdiven inmeniz gerekecek. Bu dip notuda paylaşmakta fayda var. Suyu serindir ve kum çakıl karışımı küçük bir plajı varıdır. Plajın etrafında büfe, cafe gibi yerler bulunmadığı için erzaklarınızı yanınızda götürmeyi unutmayın.

kaputaj plajı 1

kaputaj plajı

Şehir içinde gezilecek yerlerden bahsedersek;

Tarihi yerlere biraz ara verelim ve biraz şehir içinde gezilmesi gereken yerlerden bahsedelim. Gerçi ilk başta kaleiçi ve yat limanından bahsetmiştik. Şehirde MiniCity Antalya,Karaalioğlu Parkı,TerraCity alışveriş merkezi, Laura alışveriş merkezi, 5M Migros alış veriş merkezi gibi alış veriş yapılabilecek ve yürüyüş yapılabilecek yerler vardır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda açılan Akvaryum da gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Hayli büyüktür ve çok çeşitli balıkların olduğu bir yerdir. Ayrıca Antalya’nın Lara bölgesinde sosyete pazarları da meşhurdur. Yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen ve alış veriş yapılan pazarları gerçekten dünyaca ünlüdür diyebiliriz. Kepez ilçesinde yani merkezde hayvanat bahçesi bulunmaktadır ve görülmeye değerdir. Hayvanat bahçesi Burdur yolu üzerindedir. Atatürk evi ve müzesi, Yivli minare Camisi de mutlaka ziyaret edilmelidir.

Gelelim eğlence mekanlarına.

Antalya’da eğlence denince akla ilk gelen ilçeler Alanya ve Kemer ilçeleridir. Bu iki ilçede de özellikle yaz mevsimlerinde resmen eğlencenin dibine vurulur desek abartmış olmayız. Yabancı turistlerin en çok vakit geçirdikleri, en çok ziyaret ettikleri eğlence mekanları bu ilçelerdedir. Ayrıca bir çok beş ve yedi yıldızlı çok güzel oteller bu ilçelerde bulunmaktadır. Eğlenmeyi seviyorsanız, gece hayatı olmadan yapamam diyorsanız bu ilçeler tam size göre diyebiliriz. 🙂 Her türlü organizasyonun bulunduğu, konserlerin, dans gösterilerinin ve hatta köpük partilerinin olduğu eğlence mekanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi yerleri de gezmeyi unutmayın.

Tarihi yerler de Antalya’da gerçekten çok fazladır. Side antik kenti, Antalya’nın Side ilçesindedir ve Antalya’ya bir saat uzaklıktadır. Side de çok şirin ve eğlenceli bir ilçedir. Sahil boyunca uzun bir çarşısı vardır ve denize sıfırdır. Bütün ziyaretçi ve turistlerin bu sahil yolunda yürümesi akşamları ilçeye ayrı bir hava katmaktadır. Antik kentide merkezdedir ve gezilmesi gerekir.

side

Phaselis’ten bahsetmemek olmaz tabi…

Benim en çok sevdiğim ve gitmekten bıkmadığım bir plaj ve antik kenttir. Giriş ücretlidir ve akşam yediden sonra içerde durmak yasaktır. Plajı gerçekten çok temiz ve güzeldir. Antalya’da Konyaaltı plajı, Lara plajları gibi bir sürü büyük ve kalabalık plaj vardır. Bütün bu kalabalıklardan sıkıldıysanız ve derin deniz sevmiyorsanız Phaselis plajı tam size göre. Plajı ince kumdur ve ince uzundur. Şemsiyenizi götürmeyi unutmayınız çünkü orda şezlong ve şemsiye yok. Genelde ailelerin tercih ettiği ve derinleşmeyen bir plajdır. Yüzme bilmeyenler de çok sık olarak bu plaja gelirler.

phaselis

phaselis 1

Myra Antik Kenti,Aziz Nikolaos Kilisesi ve Batış Şehir Üç Ağız Demre

Demre’de bulunan bu tarihi mekanlar gitmeniz gereken yerlerdendir. Demre’ye gidince tabi bir de batık şehri de gezmemek olmaz. Üç ağız civarında bulunan batık şehir, sular altında kalmış bir taşlık alandır. Zamanında bölgede meydana gelen depremler nedeniyle burdaki bir şehrin sular altında kaldığı söylenir. Tekne turuna çıktığınızda teknelerin altında özel olarak yapılmış olan camlı bölmeden suların altındaki şehrin kalıntılarını görebilirsiniz. Ve bu gördükleriniz karşısında gerçekten etkilenebilirsiniz.

Myra antik kentide demre yakınlarındadır ve çok turistin ziyeret ettiği güzel bir antik şehirdir. Kayalar içinde yapılmış mağaralar sizi büyülü bir ortama götürür. antik tiyatrosu da vardır ve gezerken gerçekten sizi yorar. Noel Baba olarak ta bilinen Aziz Nikolaos Kilisesi buradadır ve orayı da mutlaka görmelisiniz.

myra

demre batık sehir

Emin olun bu yazdıklarımız Antalya‘nın gezilmesi gereken yerlerinden sadece bazıları. Daha aklıma gelmeyen ve bir sürü güzel yeri olan bu tatil cenneti Antalya’ya mutlaka gelmelisiniz. Size uyarım en az bir hafta tatil ayarlarsanız rahat rahat gezme şansı bulursunuz. Yoksa bu söylediğim yerlerden çok azını görebilecek vakit bulabilirsiniz. Şimdiden size iyi gezmeler dileriz. 🙂