Merhaba amatör balıkçı arkadaşlar. İlk olarak size Antalya’da kıyıdan balık çok az çıktığını söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Bu şekilde başlayayım ki sonra hayal kırıklığına uğramayın.

Antalya’da yaşayanlar çok iyi bilir ki Antalya’daki amatör balıkçıların en çok sorduğu soru şudur;

Akdeniz’de, Antalya’da kıyıda neden balık yok?

Bu sorunun cevabını çoğu kişi bilmiyor. Ama bazı ortaya atılan varsayımlar var. Bunlardan bazıları, Akdeniz’de çok fazla deprem olması, balıkların Akdeniz’i göç yolu olarak kullanması yani Akdeniz’e bir uğrayıp gitmeleri, Akdeniz kıyılarına kışın çok geç gelmesi ve deniz suyunun çok geç soğuması, akdeniz kıyılarında kasım ayına kadar abartmıyorum sahil kenarında çok fazla insanın denize girmesi gibi nedenler gösteriliyor.

Kıyıda balık olmadığını bilmemize rağmen her hafta sonu kendimizi atarız deniz kenarına. Balık tutuma hastalığına yakalandıysanız beni çok iyi anlarsınız. Sabah erkenden güneş doğmadan sahil kenarında olmak ve güneşin doğuşu eşliğinde spin atmak ne kadar güzel bir duygudur bunu sadece yaşayanlar bilir. Birde oltana güzel bir iki vuruş aldıysan ve kenara trofe bir baraküda çektiysen senden keyiflisi yoktur o gün. Baraküda hakkında daha detaylı bir yazı ilerleyen günlerde yazılabilir. Çok karizmatik ve güzel bir balıktır. Daha önce hiç görmeyenler buradaki adresi tıklayarak nasıl bir balık olduğuna bakabilirler.

Gelelim şimdi asıl konuya. Antalya’da kıyıdan nerelerde balık avı yapılır?

1- Meşhuurrr Konyaaltı Plajı

İlk olarak Konyaaltı’ndan başlamak istiyorum. Kendim bizzat Konyaaltı’ndan limit altı bir Grida, bir adet mavi yengeç ve bol miktarda balon balığından başka balık tutamadım. Limit altı Gridayı suya iade ettiğimi parantez içinde belirteyim. Ama sabah erken saatlerde yanımdaki avlanan arkadaşlarımdan baraküda alanlara şahit oldum. Peki Konyaaltı’nın neresinde avlanılır? Çokta seçenek yok ama en verimli yerler Boğaçayı köprüsünün olduğu yerler ve Acropol otelin karşısında denk gelen ve ağzı denize açık olarak dökülen çayın kenarlarıdır. Size bizzat kendimin çekmiş olduğu bir kaç resim göstereyim.

konyaalti-1

konyaalti-2

konyaalti-3

konyaalti-4

Bu resimler Konyaaltı’ndaki boğa çayının oralarda ve Acropol otelin önündeki çayın denize döküldüğü noktada çekildi. Sabah avına gittiğimde baktım balık yok manzaranın tadını çıkarmayı tercih ediyorum. Spin avcılığı yapıyorsanız acropol otelin önüne gitmenizi, dip avcılığı yapıyorsanız boğa çayının oraya gitmenizi tavsiye ederim. Dip oltalarda takım olarak iki köstekli bir takım ve yem olarak ta sülünez yada karides götürürseniz boş dönme ihtimaliniz biraz azalmış olur. Biraz diyorum çünkü malum Akdeniz kıyısındasınız. 🙂

2-Beldibi sahilleri iskele yanı

Bana en çok uğur getiren, en çok balık yakaladığım yer burası oldu. Balık yakalayan bir çok kişiye de burda şahit oldum. İlk olarak size bu bölgede yakalamış olduğum güzel ve trofe bir trali ve kalamarı göstermek isterim.

beldibi-2

beldibi

kalamar

Resimde görmüş olduğunuz şahıs ben oluyorum. 🙂 Bu trali kıyıya çekerken adeta heyecandan ölüyorum. Ben bu kadar çekmesi zevkli bir balık daha görmedim. O kadar zorladı ki beni anlatamam. Burada Lambuka tutan arkadaşları da gördüm levrek alanları da. Ateş balığı da yakaladım kendim ama sevmediğim bir balık olduğu için suya geri saldım. Bu arada trali dip oltası ve sülünez ile yakaladım. Kalamarı da inanmazsınız belki ama kırmızı kafa rapala ve spin ile aldım. İlk atışımda oltaya atladı. Ben baraküda vurdu diye heyecan yaparken kalamarı görünce şok geçirdim. Kalamarı da sevmediğim için suya iade ettim. Suya götürürken ortalığı mürekkebe boyamasına da şahit oldum. Bu bölgede balık oltaya çok vuruyor ama çok zor oltaya geliyor. Bunun nedenini henüz bulamadım ama bir gün mutlaka bulacağım. İğnelerin büyük geldiğini düşünüyorum ama bakalım.

3-Mardan Otel arkası Aksu çayının denize döküldüğü yer

Cumartesi ve pazar günleri Antalya’daki bütün amatör balıkçıların geldiği hemen hemen herkesin bildiği bir yer. Neredeyse olta atacak yer olmuyor desem yalan söylemiş olmam. Balık yakalamak ta bir o kadar zor olan bu yere bir kaç defa gittim ve bir daha gitmeyi şahsen düşünmüyorum. Gündüz balık çok uzaktan sadece palamut olarak yakalanıyor. Gece ise sadece kayış balığı oltaya geliyor. Bütün bunların yanında kafasına ışık takan buraya geldiği için gece bütün balıklar adeta sırra kadem basıyor. Işığı denize tutanlar, yüksek sesle konuşanlar ve zıpkıncılar. Anlayacağınız ne ararsanız bu merada var ve şahsen hiç hoşlanmadığım bir mera oldu burası. Burda da manzaranın tadını çıkardığım bir günden kareleri paylaşmazsam ayıp olur.

mardan-1 mardan-2 mardan-3

4-Karpuzkaldıran mevki ve Kundudaki Trt kampının yakınları

Karpuzladıran da bir iki defa avlanma şansı yakaladım. Çok fazla durmadım ama yinede avlanmak için ideal bir yer gibi görünüyor. Tek dezavantajı biraz fazla kayalık olması ve dip oltacılığı için elverişsiz olması. Spin için giderseniz eğer fazla dalarlı rapalalarınız da kayalara takılabilir. Su üstü rapalalarla sabah suyu avı yapılabilecek güzel bir yer. Ancak başka bir dezavantajı da akşam belirli bir saatten sonra kapalı olması ve sabah belirli bir saatte açılması. Öğleden sonra giderseniz bol bol gelin damat görebileceğiniz güzel bir gün batımı manzarası olan bu yeri gidip görmenizi tavsiye ederim. Bu da kendi çekimim olan bir Karpuzkaldıran’da gün batımı resmi.

karpuzkaldiran

Kunduda bulunan TRT kampına henüz gitme şansım olmadı ama bu aralar güzel mırmır balığı çıktığını sürekli görüyorum. Bu haftalarda gitmeyi düşünüyorum.  Bakalım belki güzel mırmırlar yakalarız. Bu plaj kum olduğu için kumlardaki böcek ve kurtlarla beslenen balıkları avlamak için ideal bir yer. Boru kurdu yada silikon kurt kullanarak dip atıp yavaş yavaş kıyıya sürtme şeklinde avcılık yapılabilir ve şu aralar tam zamanı bence.

5- Phaselis Koyu Antalya

Burasının bende çok ayrı bir yeri var. Burda hayatımın en güzel balığını yakaladım. Bu balığı yakaladıktan sonra kendim de uzun süre inanmadım. Sabah phaselis koyuna gittik. Koya giriş herkesin bildiği gibi 20 Tl yani ücretli ve sabah 8 den önce açılmıyor. 8.30 gibi ordaydık be sahilde tek tük insan vardı. Sahile yaklaşıp oltamı hazırladım ve sipne başlamaya karar verdim. Daha ilk atışımda oltaya küt diye birşeyin vurduğunu hissettim. O kadar çok heyecanlanmıştım ki ne desem boş. Kalbim adeta yerinden fırlayacak gibi oldu. Oltayı başladım yavaş yavaş ama boşluk vermeden çekmeye. Kıyıya yanaştıkça olta sertleşiyordu. Balığı kaçıracağım diye gerçekten çok korkuyordum. Sağ salim ve güç bela balığı kenara çektiğimde gözlerime inanamadım. Yakaladığım balık işte buydu; Çok büyük trofe bir LEVREK, yani denizin kralı. İşte bu yüzden Phaselis candır, hem güzellik açısından hem balık avı açısından, Mutlaka gidin gezin ve görün.

levrek

6- Son olarak Balıkçı Barınağı

Burası da balık avlamak için oldukça elverişli gibi görünüyor fakat ben buraya toplamda 4 defa falan gittim her defasında boş döndüm. Hatta 4 -5 kişi gittik ve hiç balık yakalayamadık. Dip atmadık genelde spin attık ama dip atanların da balık tuttuklarına şahit olmadım. Av sezonu açıldıktan sonra arada bir gidilip denenebilir. Kayalıkların orası biraz tehlikeli. Tek başınıza gitmenizi tavsiye etmeyeceğim bir mekan. Tek gitseniz bile sahilde avlanmanızda yarar var. Kayalıklarda başınıza bir iş gelirse Alla korusun sonucu kötü olabilir. Bu mekandan da bir kare almayı ihmal etmedik. İnstagramdan antalya amatör balık grubunu takip etmek isterseniz adresi burda: Antalya Amatör Balık Grubu

balikci-barinagi