Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi ÖSYM her yıl kpss sınavlarını yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Kpss sınavı artık ülkemiz için vazgeçilmez bir sınav haline geldi. Çok dedikodular dolaştı ortalarda ama malesef bu sınav bir türlü ortadan kalkmadı.

Siz hala bu sınava bel bağlayan kişilerdenseniz eğer sizin için ufak bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Ösym kpss sınavlarını her yıl yapar. Taktik her zaman şöyledir;

Çift yıllarda kpss önlisans, lise düzeyi ve lisans sınavları yapılır. Lisans sınavının içinde a grubu, b grubu ve öğretmena dayları için yapılan sınavlar bulunur.

Tek yıllarda ise lisans mezunları, a grubu ve öğretmen adayları için sınavlar yapılır. Bu iki kısa açıklamayı aşağıdaki görselle daha iyi anlatabiliriz sanırım.

Peki kpss sınavı ne zaman hangi tarihler arasında yapılır? 

Ösym her yıl sınav takvimini yayınlar ve bütün sınavların tarihlerini hatta sonuçların açıklanma tarihlerini bile takvimde yer verir. Ösym’nin resmi sitesini düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

Sonuç olarak 2019 yılında kpss sınavı yapılacak ancak lise düzeyi ve önlisans düzeyi sınavlar malesef 2020 yılında olacak. Yada bu yıl başvuruları kaçırmadıysanız eğer zaten sınavlara girebileceksiniz.