Arkadaşlar merhaba, Hepimizin bildiği gibi daha doğru bir ifade kullanmak gerekirse 2018 kpss sınavına hazırlanan adayların daha net bir şekilde bildiği gibi 2018 kpss sınavına az bir zaman kaldı.

Adayların en çok başını ağrıtan konuların başında gelen kpss tarih dersi sınavda sıralamayı ciddi şekilde etkilediği için bu konuyu çok dikkate almak gerektiğini düşünüyoruz. Sitemizde kpss tarih ile ilgili çok fazla konu ve ders notu var arama yaparak bu konulara ulaşabilirsiniz.

ÖSYM artık kpss sonuçları için adayları merakta bırakmıyor ve sonuçları ne zaman açıklayacağını önceden söylüyor.

2018 Ösym sınav takvimi açıklandı ve sınavlarla ilgili detayları Ösym’ nin resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Adaylar için tercih klavuzu, tercih robotu bir başka önemli konu oldu. Eğer tercih aşamasına başarılı bir şekilde geldiysenin eğer internette çokça bulunan klavuzlardan ve tercih robotlarından yararlanabilirsiniz.

Peki 2018 Kpss sınavı ne zaman yapılacak?

Ösym geçenlerde sınav takvimini yayınladı ve kpss sınavı için başvurular sınav tarihleri ve sonuç açıklama tarihleri belli oldu. Altına da kısa bir dip not düşmeyi uygun gören ÖSYM, sınav tarihlerinde değişiklik olabilme ihtimalinin olduğundan bahsetti. Sınavın yapılacağı tarih kesin olmakla birlikte olağan dışı bir durum olursa sınav tarihi değişebilir. Mağdur olmamanız için ÖSYM nin resmi sitesini sürekli takip etmenizde yarar var.

ÖSYM sınav takviminde KPSS lisans yani Genel Kültür,Genel Yetenek ve Eğitim bilimleri sınavını 22.07.2018 tarihinde yapacak ve sınava başvuru tarihleri 10-21 MAyıs 2018 tarihlerinde olacak. Kpss lisan sınavının sonuçları ise 31.08.2018 tarihinde adaylara açıklanacak.

Kpss lisans alan bilgisi sınavı ise 28.07.2018 ve 29.07.2018 tarihlerinde yapılacak ve sınava başvuru tarihleri yine 10-21 Mayıs 2018 tarihleri arasında olacak. Sınav sonuç açıklama ise 31.08.2018 tarihinde olacak.

Kpss Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarının tarihleri ne zaman olacak?

2018 yılında en çok sorulan soruların başında gelmiştir belki. 2018 yılında kpss önlisans ve ortaöğretim sınavı yapılacak mı? Tabiki de yapılacak. Daha önce bu konu için yeterince açıklama yaptık. Çift yıllarda ÖSYM bu sınavları yapıyor.

Kpss önlisans sınavı 04.11.2018 tarihinde yapılacak ve 28 ağustos 12 eylül tarihlerinde başvurular alınacak. ÖSYM sınav sonuçlarını ise 29.11.2018 tarihinde açıklayacak.

Kpss ortaöğretim sınavı ise 07.10.2018 tarihinde yapılacak. Başvurular 03-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında olacak ve sınav sonuçları 08.11.2018 tarihleri arasında açıklanacak.

ÖSYM geçenlerde yapmış olduğu açıklama ile artık iki uygulamadan ücret alınmayacağını açıkladı. Bu uygulamalar neler diyorsanız eğer;

1-Fotoğraf yenileme
2-Geçmiş dönemlere ait sınav sonuç belgesi edinme

Bu uygulamalardan neden ücret alınmış bugüne kadar o da ayrı bir tartışma konusu aslında ama bu ülkeden bazı şeylere anlam vermek çok zor olduğu için artık bünyeler sorgulama yapamaz hale gelmiş durumda.

Kpss sınavında bir başka önemli konuda güncel bilgilerdir. Aşağıdaki videoda çok fazla olmasa da işinize yarayacağını düşündüğümüz bir kaç tane güncel bilgi var. Not defterinize kaydetmeniz de zarar görmüyoruz.