Hepinizin bildiği gibi ÖSYM Kpss sınavını her yıl yapıyor. Ama her yıl her Kpss puanı hesaplanmıyor ve her aday Kpss sınavına her yıl giremiyor. Ösym sınavları ikiye ayırmış desek yanlış tabir kullanmış olmayız. Tek yıllarda yapılan kpss ve çift yıllarda yapılan kpss olarak iki sınav çeşidi vardır. Kabaca tabir böyledir.

Tek yıllarda yapılan Kpss sınavına sadece lisans mezunları girebilir ve lise mezunları bu sınava giremezler. Tek yıllarda alınan puanlar adece A grubu ve öğretmenlik başvurularında kullanılmaktadır. Çift yıllarda yapılan kpss sınavı ise lise, önlisans ve lisans düzeyinde yapılmaktadır. Çift yıllarda alınan puanlar ise A grubu, B grubu ve öğretmenlik alımlarında kullanılmaktadır.

2018 Kpss Sınavları ne zaman yapılacak?

Ösym 2018 sınav takvimini henüz yayınlamadı. Sınavları ne zaman yapılacağına ait kesin ve net bilgi yok. Ama 2016 sınav takvimi bize referans olabilir ve yaklaşık olarak fikir verebilir. Tahminlerimize göre Kpss lisans sınavı 2018 mayıs ayında yapılacak ve başvurular mart ayında alınacak. Sonuçlar ise 2018 haziran ayının herhangi bir gününde açıklanacak.

Kpss önlisans düzeyi yapılacak olan sınav 2018 ekim ayında yapılacak, kpss ortaöğretim düzeyindeki sınav ise 2018 kasım ayında yapılacak ve sınav başvuru tarihleri ise 2018 ağustos ayı olarak belirlenecek.

2018 kpss öğretmenlik ve alan bilgisi sınavı ise 2018 ağustos ayında yapılacak ve sınav başvuruları 2018 mart ayında yapılacak.

Bu yıl bildiğiniz gibi hain darbe girişimi yapıldı ve ülkemiz çok zor dönemlerden geçti. Ülkemizin her bir bölümüne yerleşmiş olan hainlerin temizlikleri başladı ve yoğun bir şekilde devam ediyor. Bir çok kamu kuruluşunda temizlikler yapıldı ve boş kalan bir çok kadro oluştu. Bu kadrolara yerleşmek için 2017 ve 2018 kpss sınavlarına girmeniz büyük önem arz ediyor. Kpss sınavlarına iyi bir hazırlık yapılırsa başarı kaçınılmaz oluyor. Sınava girecek adaylara şimdiden kolaylıklar diliyoruz.