Ülkemizde memur olmak çok caziptir. Devlet garantisi altında çalışıyorsun ve iş garantin var. Ama artık sanki yavaş yavaş o dönemler sona erecek gibi. Maliye Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamalara dayanarak söylüyoruz. Artık tüm devlet adına çalışanların hepsi kamu çalışanı olarak kabul edilecek ve aynı haklara sahip olacak. Performans sistemi daha ön planda tutulacak ve performansı düşük olanlar elenebilecek. Aslında tabir caiz ise çürük yumurtalar saf dışı bırakılacak diyebiliriz. Neyse bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Gelelim asıl konumuza. 2017 yılında kpss önlisans ve lise düzeyi kpss sınavı yapılacak mı? Bu soru için belki daha çok erken ama biz şimdiden cevap verelim. 2017 yılında sadece kpss lisans sınavı yapılacak ve a grubu ve öğretmenlik olarak bu sınav uygulanacak.

Peki 2017 kpss lisans sınavı ne zaman yapılacak?

2015 yılında kpss sınavı 4-5 Temmuz 2015 tarihinde yapıldı. 2016 yılında ise 29 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak. Yani buradan çıkan sonuç şu oluyor. ÖSYM sınav takviminde yıllara göre değişiklik yapabiliyor. 2017 yılında kpss sınavı muhtemelen temmuz ayında yapılacak. Ama genede belli olmaz. ÖSYM heran her şeyi yapabilir. Sınava girecek adayların kendilerini mayıs ayının sonuna doğru yapılacak şekilde hazırlamasında fayda vardır.2017 kpss

Kpss A grubu ve öğretmenlik sınavları her yıl yapılıyor. Kpss lise ve önlisans sınavları ise çift yıllarda yapılıyor. Dolayısıyla 2017 yılında kpss önlisans ve lise düzeyinde kpss yapılmayacak. Kpss sınavları hakkında daha kapsamlı bilgilere daha önce buradaki yazımızda değinmiştik. Eğer okumadıysanız o yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Memur olmak için yada alan bilgisinden herhangi bir iş sahibi olmak için kpss sınavına girmek şart. Ülkemizde özel şirketler hariç genelde bütün kurumlar kpss şartı arıyor. O yüzden bu sınav hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Kpss sınavına nasıl çalışılır? bu konuyu çok iyi bilmek gerekiyor. İleriki dönemlerde kpss sınavına nasıl hazırlanır? Etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir? Nasıl verimli ders çalışabiliriz? gibi bütün bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bizi takip etmeye devam edin. 🙂