TEOG sınavı nedir? TEOG temel eğitim sisteminden orta öğretime geçiş diye kısaca tanımlanabilir. Teog sınavlarının SBS sınavlarından en belirgin farkı öğrencilerin sınavı 2-3 saat içinde değil de, daha çok sezona yayılmış şekilde girmesidir dersek yanlış olmaz. Anlık başarı yada başarısızlıklardan ziyade bütün yıl boyunca belirli aralıklarla sınavlara girilmesi esas alınmış ve böylelikle sınav stresinin azaltılması hedeflenmiştir. Bu yöntem ne derece başarılı olmuştur orası ayrı bir tartışma konusu tabi.

teog sınavı

2015-2016 Teog sınavları ne zaman yapılacak?

Yılda iki dönem olarak yapılan Teog sınavlarında birinci dönem sınavları kasım ayında, ikinci dönem sınavları nisan ayında yapılıyor. 2015 yılının birinci dönem Teog sınavları 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılacak. İkinci dönem sınavları ise 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak. Teog sınav tarihleri MEB tarafından resmi sitede açıklanır.

Teog birinci ve ikinci oturumda öğrenciler hangi derslerden sorumlu olacak?

Birinci oturum 25 Kasım Çarşamba günü yapılacak ve öğrenciler bu oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava girecekler.26 Kasım Perşembe günkü ikinci oturuma girecek olan öğrenciler ise fen ve teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sorumlu olacak.

Çok sıkı güvenlik önlemleri alınacak ve silahlı nöbet tutulacak.

Bildiğiniz gibi Teog soruları çalındı mı, çalınacak mı? gibi bir çok dedikodu geçen yıllarda çıktı. Bu sende de yani 2015 yılı teog soruları çalındı, yada çalındı mı iddiaları yine gündeme düşecektir. Soruların basımı ve dağıtımı sırasında çok yüksek güvenlik önlemleri alınacağı söyleniyor. Soruların nakliyesi sırasında jandarmanın takipte olacağı, GPS sistemi ile taşıma araçlarının takip edileceği ve soruların basımı ve saklanması esnasında silahlı nöbet tutulacağı belirtilmiş.

200 bin öğretmen sınavda görev yapacak.

Teog sınavında görev yapmak üzere 200 bin öğretmen görevlendirildi. Öğretmenler sınav sırasında gereksiz gürültü yapamayacaklar, sınava cep telefonlarıyla alınmayacaklar, sınavda topuklu ayakkabı giyemeyecekler. Öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için MEB elinden ne geliyorsa yapmış gibi görünüyor. Sınav sırasında gerçekten bazı öğretmenler çok gereksiz hareketler içinde olabiliyorlar. Keşke bizim zamanlarımızda da böyle uygulamalar olsaydı. Bizim sınavlarımızda öğretmenler gerçekten çok rahat ve düşüncesiz olabiliyorlardı. Tabi bu sözümüz hepsine değil sadece istisna olanlar.

Not: Bu yazının her hakkı Hızlıhaber.Net’e aittir. “Hızlıhaber.Net” şeklinde açık kaynak gösterilmeden yayınlanması halinde yasal takip başlatılacaktır.