2015 Kpss sınavı başvuruları dün itibari ile(21 Mayıs) sona erdi. Sınava girecek olan adaylar başvuru telaşını atlatmış oldular. Adayların artık dönmesi gereken bir keskin virajı kaldı. 2015 yılında bildiğiniz gibi sadece A grubu Öğretmenlik sınavı yapılacak. Sınav 4-5 Temmuz tarihlerinde olacak ve bu sınava sadece dört yıllık mezunlar katılabilecek. Aday başvuru formunu da ÖSYM resmi sitesinden yayınladı. Eğer lazımsa burdaki adresten temin edebilirsiniz.

Sınavda her oturum için 50 TL sınav ücreti alınacak. Peki diğer oturumlara girerseniz sınav ücreti nasıl olacak?

-Sadece cumartesi sabah oturumu: 50 TL
-Cumartesi sabah oturumu+diğer oturumlardan herhangi birisi: 100 TL
-Cumartesi sabah oturumu+diğer oturumlardan herhangi ikisi: 150 TL
-Bütün oturumlar: 200 TL

Ayrıca “Kimler hangi Kpss sınavına girebilir” adlı yazımızı da okuyarak hangi kpss sınavlarına girebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Hangi yıl hangi Kpss sınavı yapılıyor diye sorarsanız memurlar.net‘ten Kutay Bey’in hazırlamış olduğu çok kolay ve anlaşılır olan aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

2015-2016 kpss sınavı

2015 yılında Kpss ön lisans ve orta öğretim sınavı yapılmayacak. Bunu daha önce burdaki yazımızda paylaşmıştık. İsterseniz tekrar okuyabilirsiniz.

Peki sınavda uygulanacak testler neler ve hangi testten kaç soru sorulacak?

ÖSYM başvuru klavuzunu burda yayınladı. Klavuzda sınavda uygulanacak testler ve bu testlerden kaçar tane soru sorulacağı yazıyor. İsterseniz klavuzu indirip inceleyebilirsiniz, isterseniz aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

sınavda uygulanacak testler

Uygulanacak olan bu testlerde hangi konular var ve bu konuların ağırlıkları yüzde kaç diye merak ediyorsanız ayrıca aşağıdaki tablolarda bu oranlar yazıyor. İncelemenizi tavsiye ederiz.

1-Genel Yetenek ve Genel Kültür konuları ve ağırlıkları tablosu

genel yetenek-genel kültür

2-Maliye ve Muhasebe konuları ve ağırlıkları

maliye-muhasebe

3-Eğitim Bilimleri-Hukuk-İktisat-İşletme konuları ve ağırlıkları

egitim bilimleri-hukuk-iktisat-işletme

Gelelim şimdi 2016 Kpss sınavına2016 yılında Kpss Lisans sınavı gene temmuz ayının ilk haftası yapılır. ÖSYM 2016 sınav takvimini açıklamadı tabi. Bu söylediğim tarihler tahmini tarihler ve aşağı yukarı her yıl bu tarihlerde sınavlar yapılıyor. Önlisans ve lise düzeyi kpss sınavı ise eylül ayının son haftası yapılır. 2016 yılında hangi kpss sınavları yapılacağına burdaki yazımda da değinmiştim. Bu yazımı da okuyabilirsiniz. Gerçi orda ne zaman yapılacağı yazmayı unutmuşum. İdare edin artık beni. 🙂

Yazımın sonunda size bazı yararlı olduğunu düşündüğüm sayfalardan bahsedeceğim. İlk olarak kpss puan hesaplama sayfamız açıldı. Kpss sınavından sonra puanınızı yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz ya da deneme sınavlarındaki netlerinizi yazarak yaklaşık puanınız hakkında fikir edinebilirsiniz.

Ders notu arayışı içindeyseniz ve ders notu ihtiyacınız varsa bu sayfa tam size göre. İçinde kpss sınavında çıkan Hukuk‘tan tutun Atatürk İlkeleri, Yazım Kuralları, Genel Kültür, Genel Yetenek konularına kadar bir çok ders notu dökümanı var.

Son zamanlarda bir de konu dağılımlarında değişiklik oldu diye bir muhabbet dolaştı. Gerçekten de değişiklik oldu. Değişen bu dersleri ve konularını burdaki yazımızda yazmıştık. Eğer hala okumadıysanız ve değişen konu dağılımını bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Bu yazıyı arşivinizde bulundurmanız sizin için çok yararlı olacaktır. Word olarak indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

2016 kpss genel bilgiler

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek olmayı unutmazsanız seviniriz. 🙂

Not: Bu yazının her hakkı Hızlıhaber.Net’e aittir. Hızlıhaber.Net şeklinde açık kaynak gösterilmeden yayınlanması halinde yasal takip başlatılacaktır.